Americký prezident Donald Trump a šéf Fedu Jerome Powell v roku 2017. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Trump a šéf Fedu Powell v Bielom dome diskutovali o hospodárskej situácii

29.05.2025, 23:33
Autor:
TASRTASR

Trump opakovane útočil na Powella, ktorého do úradu nominoval počas svojho prvého funkčného obdobia, a viackrát vyhlásil, že by si želal jeho odchod z centrálnej banky.

Šéf Federálneho rezervného systému (Fed) Jerome Powell sa vo štvrtok v Bielom dome stretol s prezidentom Donaldom Trumpom, aby s ním prediskutoval hospodársky vývoj vrátane rastu, zamestnanosti a inflácie. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na vyhlásenie Fedu.

Stretnutie sa uskutočnilo na pozvanie prezidenta, uvádza sa vo vyhlásení. „Predseda Powell nehovoril o svojich očakávaniach v oblasti menovej politiky okrem toho, že zdôraznil, že smerovanie politiky bude úplne závisieť od prichádzajúcich ekonomických údajov a od toho, čo to znamená pre výhľad,“ informovala centrálna banka.

image

Vysoký predstaviteľ amerického Fedu po súdnom rozhodnutí o clách naznačil možnosť zníženia sadzieb

Trump opakovane útočil na Powella, ktorého do úradu nominoval počas svojho prvého funkčného obdobia, a viackrát vyhlásil, že by si želal jeho odchod z centrálnej banky. Šéf Fedu podľa vyhlásenia zdôraznil, že centrálna banka bude vykonávať svoj mandát v súlade so zákonom s cieľom podporovať maximálnu zamestnanosť a stabilné ceny a tieto rozhodnutia bude prijímať „výlučne na základe dôkladnej, objektívnej a nepolitickej analýzy“.

Trump, ktorý na Powella útočil pre jeho neochotu znížiť úrokové sadzby, nedávno uviedol, že ho nemá v úmysle odvolať. Tlak na najvyššieho predstaviteľa centrálnej banky však znepokojil finančné trhy, ktoré očakávajú, že svoju prácu bude vykonávať nezávisle a bez politických zásahov.

01 - Modified: 2025-05-29 14:14:37 - Feat.: 1 - Title: Čoho sa americký Fed skutočne bojí? 02 - Modified: 2025-05-17 09:15:26 - Feat.: 1 - Title: Centrálna banka USA chce podľa agentúr znížiť počet zamestnancov o desať percent, ponúkne im dobrovoľný odchod 03 - Modified: 2025-05-09 07:42:52 - Feat.: 1 - Title: KOMENTÁR: Ktorá banka stojí prvá vo frontovej línii zlacňovania peňazí? 04 - Modified: 2025-05-08 13:43:20 - Feat.: 1 - Title: Je to hlupák, nemá potuchy. Trump kritizoval šéfa Fedu po tom, čo centrálna banka ponechala sadzby bez zmeny 05 - Modified: 2025-05-07 19:29:02 - Feat.: 1 - Title: Šéf Fedu Powell varoval, že Trumpove clá zvýšia infláciu a nezamestnanosť v USA
01 - Modified: 2025-12-25 11:53:40 - Feat.: - Title: Putin zaželal Trumpovi veselé Vianoce, telefonovať si neplánujú 02 - Modified: 2025-12-24 06:55:58 - Feat.: - Title: Trump utrpel zriedkavú prehru. Najvyšší súd mu nateraz zakázal vyslať Národnú gardu do Chicaga 03 - Modified: 2025-12-23 12:32:53 - Feat.: - Title: USA ponúkajú migrantom vianočný bonus za dobrovoľný odchod z krajiny 04 - Modified: 2025-12-23 09:13:46 - Feat.: - Title: Viacerí výrobcovia liekov sa zaviazali znížiť ceny na trhu USA 05 - Modified: 2025-12-23 09:01:05 - Feat.: - Title: Trumpov vysnívaný svet nás príliš nepoteší
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
25. december 2025 17:16