Americký prezident Donald Trump. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Trump si bude nového šéfa Fedu vyberať pravdepodobne z troch až štyroch ľudí. Tí by mohli nahradiť Powella

25.06.2025, 19:04
Autor:
TASRTASR

Najväčšie šance na získanie pozície šéfa Fedu majú podľa médií bývalý guvernér Fedu Kevin Warsch, hlavný ekonomický poradca Bieleho domu Kevin Hassett, súčasný guvernér Fedu Christopher Waller a minister financií Scott Bessent.

Americký prezident Donald Trump opätovne zaútočil na súčasného šéfa americkej centrálnej banky Jeroma Powella, ktorého označil za „hrozného“ a uviedol, že pozná troch až štyroch ľudí, ktorí by po ukončení Powellovho mandátu pripadali do úvahy ako jeho nástupcovia. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Viem, že si budem vyberať z troch až štyroch ľudí,“ odpovedal Trump na otázku novinárov, či diskutuje k ľuďmi, ktorí by mohli prevziať funkciu prezidenta Fedu po Powellovi.

image

Akcie v USA vďaka prímeriu a vystúpeniu šéfa Fedu stúpli, darilo sa technologickému sektoru. Dolár klesol

Najväčšie šance na získanie pozície šéfa americkej centrálnej banky majú podľa médií bývalý guvernér Fedu Kevin Warsch, hlavný ekonomický poradca Bieleho domu Kevin Hassett, súčasný guvernér Fedu Christopher Waller a minister financií Scott Bessent.

Trump už niekoľkokrát skritizoval Powella za to, že centrálna banka stále neznižuje úrokové sadzby a nie raz naznačil, že uvažuje o jeho vyhodení či o skorom menovaní jeho nástupcu. Po prvotných útokoch však vždy od svojich hrozieb ustúpil.

Niektorí analytici Trumpove výpady hodnotia ako pokus ovplyvniť menovú politiku prostredníctvom „tieňového“ šéfa Fedu ešte pred ukončením Powellovho mandátu v máji 2026.

Šéfovia americkej centrálnej banky boli dlhé roky vnímaní ako ľudia, ktorí sú chránení pred rizikom vyhodenia zo strany prezidenta, ak sa nedopustili nezákonného konania alebo pochybenia. Túto právnu premisu však momentálne testuje práve Donald Trump.

01 - Modified: 2025-06-24 15:36:52 - Feat.: 1 - Title: Šéf amerického Fedu naznačil, že úrokové sadzby sa pravdepodobne meniť nebudú. Sme v dobrej pozícii, vraví 02 - Modified: 2025-06-24 13:28:20 - Feat.: 1 - Title: Powell čelí vypočúvaniu v Kongrese, jeho post v čele Fedu je však bezpečný 03 - Modified: 2025-06-22 12:49:48 - Feat.: 1 - Title: Trump sa opäť zaoberal možnosťou vyhodiť šéfa Fedu
01 - Modified: 2026-01-11 07:21:08 - Feat.: - Title: Izrael je v stave vysokej pohotovosti, Irán varoval USA pred útokom 02 - Modified: 2026-01-11 06:57:46 - Feat.: - Title: Maduro cez právnikov odkázal, že sú s manželkou v poriadku. Sme bojovníci, povedal 03 - Modified: 2026-01-11 06:25:40 - Feat.: - Title: USA vyzývajú Američanov, aby okamžite opustili Venezuelu kvôli hroziacemu riziku 04 - Modified: 2026-01-10 23:00:00 - Feat.: - Title: Benzín pod 1,40 eura za liter je extrém. Rok 2026 visí na piatich faktoroch, vrátane tajnej dohody mocností 05 - Modified: 2026-01-10 23:00:00 - Feat.: - Title: Toto bude dlhá jazda! Čo si v USA a Kanade myslia o zásahu vo Venezuele
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
11. január 2026 09:09