Spotová cena zlata klesla krátko popoludní o 0,3 percenta na 3289,36 dolára za troyskú uncu. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Cena zlata po miernom poklese dosiahla najnižšiu úroveň od konca júna

09.07.2025, 14:41
Autor:
TASRTASR

Investori v súčasnosti čakajú na zverejnenie zápisnice z posledného zasadnutia americkej centrálnej banky Fed z júna, na ktorom banka ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu nezmenenú.

Cena zlata pokračovala v stredu v poklese, pričom dosiahla najnižšiu úroveň od konca júna. Vývoj ceny drahého kovu ovplyvnila najmä stabilizácia kurzu amerického dolára. Informovala o tom agentúra Reuters.

Spotová cena zlata klesla krátko popoludní o 0,3 percenta na 3289,36 dolára za troyskú uncu. To je najnižšia hodnota drahého kovu od 30. júna.

„Dolár sa mierne stabilizoval a vzrástli aj výnosy dlhopisov, čo zvyšuje tlak na zlato či japonský jen,“ povedal Fawad Razaqzada, analytik z FOREX.com.

image

Cena zlata sa ustálila, platina je však na viac než desaťročnom maxime

Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, si v stredu udržal stabilnú úroveň po tom, ako počas predchádzajúceho obchodovania zaznamenal dvojtýždňové maximum. Okrem toho výnosy kľúčových 10-ročných amerických dlhopisov dosiahli takmer trojtýždňové maximum.

Investori v súčasnosti čakajú na zverejnenie zápisnice z posledného zasadnutia americkej centrálnej banky Fed z júna, na ktorom banka ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu nezmenenú. To podráždilo prezidenta Donalda Trumpa, ktorý opäť ostro skritizoval šéfa Fedu Jeromeho Powella, pričom uviedol, že by bol rád, keby Powell odstúpil.

Z ďalších drahých kovov cena striebra klesla o 0,5 percenta na 36,59 dolára za troyskú uncu a ešte výraznejší pokles zaznamenali ceny platiny a paládia. Cena platiny klesla o jedno percento na 1345,64 dolára za uncu a paládia o 2,2 percenta na 1086,30 dolára za uncu.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. jún 2026 20:27