Generálny tajomník NATO Mark Rutte varoval, že americké sekundárne sankcie voči Rusku by mohli veľmi tvrdo zasiahnuť krajiny ako sú Brazília, Čína alebo India, ak by pokračovali v obchodovaní s Ruskom.
Zároveň Rutte povedal, že s americkou stranou ešte konkrétne neprejednával dodávky zbraní dlhého doletu pre Ukrajinu, ale na téme pracuje. Šéf NATO to podľa agentúry Reuters uviedol pri stretnutí so senátormi Kongresu USA deň po tom, čo prezident Donald Trump oznámil nové dodávky zbraní pre Ruskom napadnutú Ukrajinu.
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie dnes pokračuje v dvojdňovej návšteve Washingtonu, kde v pondelok rokoval s americkým prezidentom. Donald Trump následne pohrozil Rusku a jeho obchodným partnerom uvalením až stopercentných ciel a ďalších sankcií, pokiaľ nebude do 50 dní uzavretá dohoda o ukončení vojny na Ukrajine.
Trump zároveň pri stretnutí s Ruttem v Bielom dome oznámil, že Spojené štáty predajú svoje najmodernejšie zbrane krajinám aliancie, ktoré zbraňami podporujú Ukrajinu čeliacu ruskej agresii.
Predstaviteľ americkej administratívy agentúre Reuters povedal, že Trump mal sekundárnymi sankciami na mysli opatrenia, ktoré by sa týkali krajín, ktoré od Ruska nakupujú napríklad ropu.

