Elon Musk predstavil investorom veľkolepé plány. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Tesla hlási pokles zisku, Musk sľubuje prelom vďaka robotaxi do konca budúceho roka

24.07.2025, 15:06
Autor:
ČTKČTK

Tržby Tesly v druhom štvrťroku klesli o 12 percent a zisk sa znížil o 16 percent. Elon Musk investorom predstavil víziu expanzie samojazdiacich taxíkov, ktoré majú byť podľa neho dostupné polovici Američanov už do konca tohto roka.

Šéf Tesly Elon Musk po poklese firemného zisku sľubuje investorom najneskôr koncom budúceho roka prelom vďaka samoriadeným vozidlám taxi.

Dovtedy ale podľa neho môžu prísť ťažké kvartály. Musk to uviedol po tom, čo jeho podnik v stredu zverejnil najväčší pokles tržieb za posledné roky. Akcie Tesly pred dnešným začiatkom obchodovania v Spojených štátoch strácajú vyše šesť percent.

Pokles predaja elektromobilov Tesly viedol k zníženiu tržieb a zisku už druhý kvartál po sebe. Spoločnosť v druhom štvrťroku zarobila 1,17 miliardy dolárov (997 miliónov eur), čo je medziročne o 16 percent menej.

Tržby klesli o 12 percent na približne 22,5 miliardy dolárov. Tesla opäť nenaplnila očakávania analytikov.

image

Predbehol aj Zuckerberga. Kto je Larry Ellison, druhý najbohatší človek planéty?

Musk sa investorov už tradične snaží po slabších štvrťrokoch presvedčiť veľkolepými víziami.

Na stredajšej konferencii o výsledkoch hospodárenia uviedol, že Tesla získava povolenie regulátorov na spustenie robotických taxíkov vo viacerých štátoch vrátane Kalifornie, Nevady, Arizony a Floridy.

Očakáva, že robotaxi budú dostupné polovici populácie USA do konca roka a do konca budúceho roka sa spustia vo veľkom meradle.

Zatiaľ však spoločnosť prevádzkuje iba malú flotilu robotaxi v texaskom Austine, ktorá nie je dostupná širokej verejnosti.

A získanie regulačných schválení, najmä v Kalifornii, sa pravdepodobne ukáže ako väčšia prekážka, ako Musk opísal na konferencii, píše agentúra Reuters.

01 - Modified: 2025-07-20 13:31:13 - Feat.: 1 - Title: Americké akcie opäť lámu rekordy 02 - Modified: 2025-07-18 22:00:00 - Feat.: 1 - Title: Predbehol aj Zuckerberga. Kto je Larry Ellison, druhý najbohatší človek planéty? 03 - Modified: 2025-07-16 17:46:48 - Feat.: 1 - Title: Kauza Epstein: Trump čelí tlaku priaznivcov kvôli nezverejneniu spisov. Slabosi robia prácu Demokratov, tvrdí 04 - Modified: 2025-07-14 18:14:37 - Feat.: 1 - Title: Nemecké firmy opúšťajú sociálnu sieť X, reagujú na Muskove angažovanie sa v politike
01 - Modified: 2025-12-02 12:03:39 - Feat.: - Title: Legendárny investor predpovedal krízu v roku 2008, teraz má zlú predtuchu pre top značku elektromobilov 02 - Modified: 2025-11-24 13:25:15 - Feat.: - Title: Obávaný Muskov úrad náhle skončil. Padol za obeť šetreniu? 03 - Modified: 2025-11-24 07:09:57 - Feat.: - Title: Úrad na zoštíhlenie vlády skončil osem mesiacov pred zánikom mandátu 04 - Modified: 2025-11-21 11:05:31 - Feat.: - Title: Chatbot Elona Muska vyhlásil, že je hodnotnejší než celý slovenský národ. Vlastná AI z neho urobila nadčloveka 05 - Modified: 2025-11-13 16:58:56 - Feat.: - Title: Firma xAI Elona Muska získala od investorov 15 miliárd dolárov, rozširuje dátové centrá
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
02. december 2025 16:36