Čínsky premiér Li Čchiang a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na summite v Pekingu. FOTO: REUTERS
StoryEditor

EÚ hrozí Číne ďalšími opatreniami, chce chrániť svoj trh pred nekalou konkurenciou

24.07.2025, 16:43
Autor:
TASRTASR

Európska únia vyzvala Čínu na konštruktívny dialóg, no zároveň varovala pred ďalšími krokmi na obranu svojich ekonomických záujmov. Brusel kritizuje neférové subvencie, nadmerné výrobné kapacity a pretrvávajúce prekážky pre európske firmy na čínskom trhu.

Európska únia pohrozila Číne ďalšími opatreniami proti nekalým obchodným praktikám.

Únia má záujem o konštruktívny dialóg s cieľom vyriešenia súčasných sporov, je ale odhodlaná chrániť svoje oprávnené záujmy, uviedla Európska komisia vo štvrtok po stretnutí predsedníčky Komisie Ursuly von der Leyenovej a predsedu Európskej rady Antónia Costu s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Informuje agentúra DPA.

image

Predstavitelia EÚ vyzvali v Pekingu k vyváženejším vzťahom s Čínou, zaviazali sa ku klimatickej spolupráci

V minulom roku EÚ už zaviedla dodatočné clá na dovoz elektrických áut z Číny. Predtým Komisia v rámci vyšetrovania dospela k záveru, že čínski výrobcovia profitujú z nekalých subvencií, ktoré im poskytujú značnú výhodu na európskom trhu.

Podľa jej zistení môžu byť čínske elektrické autá na európskom trhu zvyčajne ponúkané o približne 20 percent lacnejšie ako modely vyrobené v EÚ.

Okrem nekalých dotácií kritizuje EÚ aj rastúce nadmerné výrobné kapacity v Číne a problémy európskych podnikov s prístupom na tamojší trh. V roku 2024 zaznamenala Únia v obchode s tovarom s Čínou deficit vo výške 305 miliárd eur, uviedla Komisia.

Čína reagovala na európske clá na elektromobily odvetnými clami zameranými na liehoviny, bravčové mäso a mliečne výrobky. Rokovania o dohode o urovnaní obchodného konfliktu zatiaľ nepriniesli žiadne konkrétne výsledky.

01 - Modified: 2025-07-24 10:54:58 - Feat.: 1 - Title: Predstavitelia EÚ vyzvali v Pekingu k vyváženejším vzťahom s Čínou, zaviazali sa ku klimatickej spolupráci 02 - Modified: 2025-07-24 08:57:25 - Feat.: 1 - Title: Čína je „hlboko znepokojená“ zrážkami medzi Kambodžou a Thajskom, ostáva však nestranná 03 - Modified: 2025-07-24 05:35:39 - Feat.: 1 - Title: Čínsky prezident prijal Ursulu von der Leyenovú a Antónia Costu
01 - Modified: 2026-01-02 12:44:25 - Feat.: - Title: Učí deti zapaľovať oheň a Taiwan podľa nej patrí Číne. AI hračka šíri propagandu a nebezpečné návody 02 - Modified: 2026-01-01 22:41:11 - Feat.: - Title: Čínske vojenské cvičenia okolo Taiwanu bezdôvodne zvyšujú napätie 03 - Modified: 2026-01-01 15:58:23 - Feat.: - Title: Trump odložil o rok zvýšené clá na niektoré druhy nábytku 04 - Modified: 2026-01-01 11:10:03 - Feat.: - Title: Trumpova hra na policajta, obavy Taiwanu z čínskej agresie i maďarské voľby. Čo bude hýbať svetom v roku 2026? 05 - Modified: 2025-12-31 19:40:27 - Feat.: - Title: Aktivita čínskeho priemyslu sa v závere roka nečakane vrátila k rastu
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
02. január 2026 14:08