Prezident USA Donald Trump. FOTO: Reuters
StoryEditor

Európska únia musí okamžite prestať kupovať ruskú ropu, povedal Trump. Bude rokovať s jednotlivými krajinami

23.09.2025, 16:48
23.09.2025, 17:36
Autor:
TASRTASRČTKČTK

O tejto téme bude Donald Trump podľa vlastných slov ešte v priebehu dňa hovoriť s predstaviteľmi európskych krajín.

Európa musí okamžite zastaviť všetky nákupy energetických surovín z Ruska, vyhlásil v utorok na Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov americký prezident Donald Trump. O tejto téme bude podľa vlastných slov ešte v priebehu dňa hovoriť s predstaviteľmi európskych krajín, informuje Reuters.

Doplnil, že pokiaľ Rusko nie je ochotné dohodnúť sa na mieri vo vojne proti Ukrajine, sú Spojené štáty pripravené zaviesť proti nemu veľmi silné clá. Nové sankcie by "veľmi rýchlo zastavili krviprelievanie", tvrdí Trump, ktorý má v utorok naplánované stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

image

OSN podľa Trumpa financuje útoky na Západ podporou migrácie. Vaše krajiny idú do pekla, odkázal Európe

"Musia okamžite prestať s nákupmi v Rusku. Inak tu plytváme časom," odkázal Trump do Európy a dodal, že európske krajiny nákupom ruských energetických surovín financujú vojnu proti sebe samým. Je to podľa neho trápne. Pripomenul, že európske krajiny sú Ukrajine a Rusku oveľa bližšie ako Spojené štáty. "Nás oddeľuje oceán," povedal.

Na adresu európskych lídrov povedal, že budú "nadšení", keď počujú, ako ich verejne karhá, a dodal, že "taký už je". Za štáty, ktoré sa najväčšou mierou podieľajú na financovaní ruskej vojny na Ukrajine, označil Indiu a Čínu.

Krajiny Európskej únie kvôli ruskej invázii na Ukrajinu prestali ropu z Ruska kupovať, ďalej je však na nej závislé Maďarsko a Slovensko. Medzi členmi NATO je výrazným dovozcom tejto suroviny z Ruska Turecko.

Minister energetiky USA Chris Wright predtým vyzval Slovensko a Maďarsko, ktoré naďalej nakupujú fosílne palivá z Ruska, aby prestali namietať proti snahám EÚ o ukončenie energetickej závislosti od Ruska do roku 2027 a aby namiesto toho nakupovali energonosiče zo Spojených štátov.

01 - Modified: 2025-09-02 16:30:00 - Feat.: 1 - Title: Trumpov tlak na ruskú ropu nezabral, India sa USA nepodvolila. Nič nezmôže ani EÚ 02 - Modified: 2025-08-28 15:20:55 - Feat.: 1 - Title: Obchodníci očakávajú rast exportu ruskej ropy do Indie napriek tlaku USA. Moskva jej teraz bude mať viac 03 - Modified: 2025-08-25 14:30:07 - Feat.: 1 - Title: Ceny ropy rastú, obchodníci sa obávajú narušenia dodávok z Ruska 04 - Modified: 2025-08-24 09:51:18 - Feat.: 1 - Title: Minister Blanár: Útoky na ropovod sú v rozpore so záujmami Slovenska, ale aj Ukrajiny
01 - Modified: 2025-12-19 13:24:11 - Feat.: - Title: Fico: Slovensko bude v EÚ presadzovať záujmy poľnohospodárov aj kohéznu politiku 02 - Modified: 2025-12-19 11:39:50 - Feat.: - Title: Ruská centrálna banka znížila základnú úrokovú sadzbu na 16 percent 03 - Modified: 2025-12-19 12:02:35 - Feat.: - Title: Prvýkrát sme zasiahli tanker ruskej tieňovej flotily v Stredozemnom mori, hlásia Ukrajinci 04 - Modified: 2025-12-19 11:27:52 - Feat.: - Title: EÚ nás chcela okradnúť a neuspela, povedal Putin na každoročnej tlačovke. Za umieranie zodpovednosť necíti 05 - Modified: 2025-12-18 23:00:00 - Feat.: - Title: ANALÝZA: Putinov poker. Rusko sa robí silnejším, než je, a Západ mu na to skáče
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
19. december 2025 14:24