Nemecký kancelár Friedrich Merz. FOTO: Reuters
StoryEditor

Merz zvoláva automobilový samit, dôvodom je kríza v odvetví

28.09.2025, 11:57
Autor:
TASRTASR

Nemecký automobilový priemysel bojuje s poklesom predaja, konkurenciou z Číny a prechodom na elektromobilitu. Ďalším negatívnym faktorom je colný spor s USA.

Spolkový kancelár Friedrich Merz zorganizuje automobilový samit, ktorý sa uskutoční 9. októbra. Dôvodom je kríza nemeckého automobilového priemyslu, uviedla agentúra DPA s odvolaním sa na vládne zdroje.

Na samite by sa mali zúčastniť viacerí ministri, premiéri spolkových spolkových krajín, v ktorých hrá automobilový priemysel dôležitú úlohu, veľkí výrobcovia a dodávatelia, ako aj zástupcovia zamestnancov. Merz takéto stretnutie avizoval už po zasadnutí koaličného výboru začiatkom septembra.

image

Volkswagen obmedzuje výrobu v dvoch nemeckých továrňach na elektromobily, dôvodom je nízky dopyt

Nemecký automobilový priemysel bojuje s poklesom predaja, konkurenciou z Číny a prechodom na elektromobilitu. Ďalším negatívnym faktorom je colný spor s USA. Mnohé firmy zavádzajú úsporné opatrenia a rušia pracovné miesta alebo skracujú pracovné smeny.

Všetky veľké nemecké značky, ako sú Volkswagen, Mercedes-Benz, BMW, Porsche alebo Audi, zaznamenali v uplynulom období pokles ziskov, niektoré automobilky dokonca výrazné. Dodávateľský koncern Bosch vo štvrtok (25. 9.) oznámil, že zruší ďalších 13-tisíc pracovných miest.

01 - Modified: 2025-12-22 23:02:43 - Feat.: - Title: Vodič v Nemecku autom narazil do zastávky plnej ľudí, štyroch z nich zranil 02 - Modified: 2025-12-22 16:48:37 - Feat.: - Title: Útlm nemeckej ekonomiky znižuje dopyt po surovinách, vlani klesol o vyše 11 percent 03 - Modified: 2025-12-22 06:48:00 - Feat.: - Title: Nemecká polícia v tomto roku eviduje vyše tisíc podozrivých letov dronov 04 - Modified: 2025-12-21 22:28:24 - Feat.: - Title: Polícia v Berlíne tvrdo zakročí voči vandalom na silvestrovských oslavách 05 - Modified: 2025-12-21 21:52:04 - Feat.: - Title: Nemecko začalo v tomto roku budovať vodíkovú sieť
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
23. december 2025 02:28