Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Chorvátsky premiér odkazuje Budapešti: Kapacita ropovodu JANAF je dostatočná

30.09.2025, 22:15
Autor:
TASRTASR

Plenkovič reagoval na aktuálny konflikt s maďarskou vládou v tejto otázke na zasadnutí zastupiteľstva Splitsko-dalmatínskej župy. Kapacita JANAF-u je podľa jeho slov dostatočná na prepravu ropy do Maďarska.

Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič odkázal Maďarsku, že sa nemusí obávať núdze v dodávkach ropy, pretože kapacita ropovodu Jadranski naftovod (JANAF) je dostatočná. Plenkovič podľa servera index.hu povedal, že severovýchodný sused Chorvátska nezostane bez surovín, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Predseda chorvátskej vlády vyhlásil, že ak Budapešť nechce financovať vojnu na Ukrajine, mala by sa prikloniť k alternatívnym zdrojom energie.

Plenkovič reagoval na aktuálny konflikt s maďarskou vládou v tejto otázke na zasadnutí zastupiteľstva Splitsko-dalmatínskej župy. Kapacita JANAF-u je podľa jeho slov dostatočná na prepravu ropy do Maďarska.

image

Európska komisia sleduje testy chorvátskeho ropovodu Adria, ktorý môže zásobovať Slovensko aj Maďarsko

Chorvátsky premiér vyjadril názor, že Budapešť by sa nemala sťažovať. Dodal, že ak členské štáty EÚ v spoločnom vyhlásení uvedú, že Rusko je agresor a nechcú financovať vojnu nákupom energií, tak by sa mali využiť alternatívne zdroje.

„Samozrejme, ide o cenu. Maďarsko sa s Ruskom dohodlo na lacnejšej rope a plyne,“ dodal Plenkovič s poznámkou, že Maďarsko určite nezostane bez ropy a že ide iba o cenu.

Server index.hr pripomenul, že Maďarsko obviňuje Chorvátsko z nadmerne vysokých cien prepravy ropy prostredníctvom štátneho prevádzkovateľa ropovodu JANAF a tvrdí, že to ohrozuje dodávky a bezpečnosť maďarského energetického sektora.

Budapešť opakovane kritizovala Záhreb za „zneužívanie monopolného postavenia“ a požadovala zníženie poplatkov. Chorvátska strana však tvrdí, že ceny prepravy sú trhové, v súlade s európskymi pravidlami a porovnateľné s tarifami v iných krajinách. Okrem toho podľa nej JANAF funguje transparentne a ziskovo, pričom zákazníkov nediskriminuje.

01 - Modified: 2025-09-28 15:14:19 - Feat.: 1 - Title: Srbsko môže mať pre sankcie USA problémy s nedostatkom ropy a palív 02 - Modified: 2025-09-26 10:39:52 - Feat.: 1 - Title: Maďarsko kritizuje Chorvátsko za vysoké poplatky a slabý ropovod. Orbán: Ruské palivá budeme kupovať ďalej 03 - Modified: 2025-09-25 12:33:48 - Feat.: 1 - Title: Test chorvátskeho ropovodu dopadol zle. Bez ruskej ropy z Družby hrozia Slovensku problémy 04 - Modified: 2025-09-24 14:57:20 - Feat.: 1 - Title: Jadranský ropovod zatiaľ nepokryje potreby Maďarska a Slovenska. Testy to nepotvrdili, hlási ropný gigant MOL
01 - Modified: 2026-01-13 06:51:25 - Feat.: - Title: Polícia pre uzavretú diaľnicu od Čunova v smere do Maďarska očakáva komplikácie 02 - Modified: 2026-01-12 12:37:27 - Feat.: - Title: Analytici hodnotia zjazd Fideszu rôzne. Jedni hovoria o schopnostiach vlády, druhí o nespokojnosti Orbána 03 - Modified: 2026-01-12 08:23:39 - Feat.: - Title: Maďarsko udelilo azyl poľskému exministrovi, ktorý je obvinený z korupcie. Čelím prenasledovaniu, tvrdí Ziobro 04 - Modified: 2026-01-11 13:00:07 - Feat.: - Title: Maďarsko tvrdí, že v Poľsku je právny štát v kríze. Rovnaký pohľad má aj Rusko, odkazuje Varšava 05 - Modified: 2026-01-10 18:44:46 - Feat.: - Title: Orbán: Brusel chce poraziť Rusko, aby muselo platiť vojnové reparácie. Tvrdí, že Maďarsko nútia do vojny
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
13. január 2026 08:04