Skupina OPEC+. FOTO: Reuters
StoryEditor

Štáty OPEC+ sa dohodli na ďalšom miernom zvýšení produkcie

02.11.2025, 17:53
02.11.2025, 18:52
Autor:
TASRTASR

V prvom kvartáli budúceho roka však plánujú zvyšovanie produkcie pozastaviť.

Osem kľúčových členov ropného zoskupenia OPEC+ sa v nedeľu dohodlo na ďalšom miernom zvýšení produkcie od decembra.

Na rozdiel od predchádzajúcich rozhodnutí však zároveň oznámili, že v 1. štvrťroku budúceho roka si „dajú pauzu“ a ťažba tak v prvých troch mesiacoch zotrvá na nezmenenej úrovni. 

Ministri energetiky z ôsmich krajín OPEC+ v rámci virtuálnej schôdzky v nedeľu oznámili, že v decembri zvýšia produkciu o 137-tisíc barelov denne (1 barel = 159 litrov). To je rovnaký rozsah zvýšenia ťažby ako v októbri aj novembri.

V prvých troch mesiacoch roka 2026 však kľúčoví členovia OPEC+ (Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Irak, Kuvajt, Rusko, Kazachstan, Alžírsko a Omán,) vo zvyšovaní produkcie pokračovať nebudú.

Zastavia tak pravidelný proces, ktorý spustili od apríla tohto roka. Za toto obdobie zvýšili ťažbu celkovo o 2,7 milióna barelov denne.

Cieľom zvyšovania produkcie v posledných mesiacoch bolo získanie väčšieho podielu na svetovom ropnom trhu zo strany štátov z OPEC+.

„Táto stratégia sa im do určitej miery vypláca,“ povedal Ole Hvalbye, komoditný analytik švédskej banky SEB. Pre AFP uviedol, že dodávky zo strany amerických producentov bridlicovej ropy prestali rásť a klesli aj investície do novej produkcie v USA.

01 - Modified: 2025-12-19 15:19:31 - Feat.: - Title: Slovensko sa otriaslo z Putinovej vojny. Svet vrátane našej krajiny sa s cenami energií vrátil do zlatých čias 02 - Modified: 2025-12-18 08:52:29 - Feat.: - Title: Závislosť od ruských energií je začarovaný kruh. Čím ste od nich závislejší, tým viac ste proruskí (ROZHOVOR) 03 - Modified: 2025-12-17 19:20:00 - Feat.: - Title: Vývoz ropy z Venezuely má pokračovať podľa plánu 04 - Modified: 2025-12-11 19:31:46 - Feat.: - Title: Washington pritvrdil. Po prvej lodi sa chystá zhabať ďalšie tankery s venezuelskou ropou 05 - Modified: 2025-12-11 17:45:29 - Feat.: - Title: Ceny ropy klesajú, barel Brentu sa predáva za menej ako 61 dolárov
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
19. december 2025 16:25