Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski. FOTO: Reuters
StoryEditor

Poľský minister zahraničia kritizoval postoje Slovenska k zdrojom energie z Ruska

21.12.2025, 21:13
Autor:
TASRTASR

Šéf poľskej diplomacie poukázal na zodpovednosť krajín strednej Európy za vlastnú bezpečnosť a spomenul historické skúsenosti socialistického Československa.

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski v rozhovore pre český týždenník Respekt vyjadril prekvapenie nad postojmi Maďarska a Slovenska vo veci nakupovania ropy a zemného plynu z Ruska.

Podľa neho majú obe krajiny k dispozícii iné možnosti dodávok týchto surovín z Európy. Informuje o tom agentúra PAP.

Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič začiatkom decembra vyhlásil, že štátny prepravca ropy, spoločnosť Jadranski naftovod (JANAF), môže plne zásobovať Slovensko.

image

Slovensko sa otriaslo z Putinovej vojny. Svet vrátane našej krajiny sa s cenami energií vrátil do zlatých čias

„Keby uzavreli dlhodobé zmluvy, ceny by boli porovnateľné s tými v Rusku,“ vyhlásil Sikorski a dodal že v tejto veci dôveruje vyjadreniam svojich kolegov z Európskej komisie a Chorvátska.

Šéf poľskej diplomacie poukázal na zodpovednosť krajín strednej Európy za vlastnú bezpečnosť a spomenul historické skúsenosti socialistického Československa.

„Keď sa Čechoslováci pokúsili o socializmus s ľudskou tvárou, prišli sovietske tanky. Tak vyzerá obmedzená suverenita. Keď odišli Briti, nedošlo k žiadnej invázii EÚ do Británie,“ uviedol Sikorski.

Podľa Sikorského sa Európa musí postarať o svoju obranu sama, no nemyslí si, že Spojené štáty sa od nej odvrátia. Dodal, že silná Európska únia je pre Washington náročnejším partnerom na rokovania, než jednotlivé štáty, nad ktorými by mali jasnú prevahu.

01 - Modified: 2026-01-11 13:00:07 - Feat.: - Title: Maďarsko tvrdí, že v Poľsku je právny štát v kríze. Rovnaký pohľad má aj Rusko, odkazuje Varšava 02 - Modified: 2026-01-10 18:44:46 - Feat.: - Title: Orbán: Brusel chce poraziť Rusko, aby muselo platiť vojnové reparácie. Tvrdí, že Maďarsko nútia do vojny 03 - Modified: 2026-01-10 14:25:22 - Feat.: - Title: Magyar o zjazde Fideszu: Je to propagandistická akcia, TISZA pomáha ľuďom 04 - Modified: 2026-01-09 10:31:53 - Feat.: - Title: KOMENTÁR: Ako čínsky priemysel drví ten náš aj celý svet 05 - Modified: 2026-01-09 10:00:00 - Feat.: - Title: Čínsky konkurent Škody Karoq zamieril na slovenský trh. Poznáme už aj jeho ceny
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
12. január 2026 02:46