Logo spoločnosti Nvidia. FOTO: Reuters
StoryEditor

Čína plánuje už v tomto štvrťroku schváliť dovoz čipov od Nvidie

08.01.2026, 12:02
Autor:
ČTKČTK

Čip H200 nebude z bezpečnostných dôvodov môcť používať armáda, citlivé vládne agentúry, kritická infraštruktúra a štátne podniky.

Čína plánuje schváliť obmedzený dovoz čipov H200 od Nvidie už v tomto štvrťroku. Uvádzajú to zdroje bloombergovej agentúry. Americká firma by tak znovu získala prístup na dôležitý trh.

Čínske úrady sa podľa zdrojov agentúry chystajú povoliť miestnym spoločnostiam nákup súčiastok od Nvidie pre vybrané komerčné využitie. Čip H200 však nebude z bezpečnostných dôvodov môcť používať armáda, citlivé vládne agentúry, kritická infraštruktúra a štátne podniky.

Podobné opatrenia prijala čínska vláda aj ohľadom zariadení od spoločnosti Apple a čipov od Micronu.

image

Nvidia nestíha kryť dopyt z Číny. Po Trumpovom povolení zvažuje zvýšenie výroby AI čipov

Aj napriek chystaným obmedzeniam predstavuje plán Pekingu pre Nvidiu veľké víťazstvo, píše Bloomberg. Čína je totiž najväčším svetovým trhom s polovodičmi. Podľa generálneho riaditeľa firmy Jensena Huanga by len odvetvie čipov pre umelú inteligenciu mohlo v najbližších rokoch vygenerovať 50 miliárd dolárov.

Nvidii v Číne medzitým rástla konkurencia. Darilo sa firmám, ako je Huawei a Cambricon, ktoré v roku 2026 plánujú prudko zvyšovať produkciu.

Záujem o čipy H200 podľa Bloombergu prejavili čínske spoločnosti Alibaba a ByteDance. Obe firmy Nvidii oznámili, že by chceli objednať viac ako 200-tisíc kusov.

Čip H200 je čip staršej generácie. Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa schválila jeho vývoz do Číny na začiatku minulého decembra. Vývoz pokročilejších procesorov kabinet zakazuje s odôvodnením ochrany národnej bezpečnosti.

01 - Modified: 2026-01-08 13:01:31 - Feat.: - Title: Čína kritizuje USA za zadržanie tankera plaviaceho sa pod ruskou vlajkou 02 - Modified: 2026-01-08 09:23:51 - Feat.: - Title: Už mu aj tak padajú do lona. Trump inváziu nepotrebuje, ale Grónčania doláre áno 03 - Modified: 2026-01-08 06:59:57 - Feat.: - Title: Kambodža zadržala čínskeho podnikateľa obvineného z podvodov a vydala ho Číne 04 - Modified: 2026-01-07 23:21:05 - Feat.: - Title: ANALÝZA: Čína sa plašiť nebude, ani po Venezuele. Vyťaží však ďalšie body pre seba 05 - Modified: 2026-01-07 11:31:03 - Feat.: - Title: Čína označila Trumpov plán kontrolovať venezuelskú ropu za nelegálny
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
08. január 2026 18:17