V porovnaní s júnovou predikciou svetová banka svoju predpoveď zlepšila o 0,2 percentuálneho bodu. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Svetová banka zlepšila prognózu rastu globálnej ekonomiky, varuje pred zväčšovaním rozdielov v životnej úrovni

13.01.2026, 17:20
Autor:
TASRTASR

Globálna ekonomika bola v uplynulom roku odolnejšia, ako sa očakávalo, napriek „eskalácii obchodného napätia a politickej neistoty“, konštatovala Svetová banka.

Svetová banka zlepšila svoju predpoveď rastu globálneho hospodárstva v tomto roku. Banka v utorok uviedla, že v roku 2026 očakáva posilnenie globálnej ekonomiky o 2,6 percenta. V porovnaní s júnovou predikciou tak svoju predpoveď zlepšila o 0,2 percentuálneho bodu, informuje agentúra AFP.

Globálna ekonomika bola v uplynulom roku odolnejšia, ako sa očakávalo, napriek „eskalácii obchodného napätia a politickej neistoty“, konštatovala Svetová banka. Celkovo pomalé tempo ekonomického rastu však zväčšuje rozdiely v životnej úrovni.

image

Svetové centrálne banky pripravujú spoločné stanovisko. Chystajú sa podporiť vyšetrovaného šéfa Fedu

Ak by sa aj predpoveď rastu o 2,6 percenta naplnila, stále by to bolo spomalenie oproti posilneniu svetovej ekonomiky v roku 2025, v ktorom sa zväčšila o 2,7 percenta.

„Aby sa zabránilo nezamestnanosti, vlády v rozvíjajúcich sa aj v rozvinutých ekonomikách musia agresívne liberalizovať súkromné ​​investície a obchod, obmedziť verejnú spotrebu a investovať do nových technológií a vzdelávania,“ povedal hlavný ekonóm Svetovej banky Indermit Gill.

01 - Modified: 2026-01-08 20:21:04 - Feat.: - Title: Rast globálnej ekonomiky bude tento rok pomalší, tvrdí OSN. Americké clá vyvolali napätie 02 - Modified: 2025-11-24 09:29:03 - Feat.: - Title: Svetová ekonomika odolala šokom, no má problém. Georgievová varuje pred tvrdohlavo slabým rastom 03 - Modified: 2025-10-15 22:00:00 - Feat.: - Title: Svet je v zmätku, ale zatiaľ to prekvapujúco zvláda 04 - Modified: 2025-10-14 14:01:46 - Feat.: - Title: Medzinárodný menový fond zvýšil prognózu rastu globálnej ekonomiky, je za tým aj nová politika USA 05 - Modified: 2025-10-13 08:34:09 - Feat.: - Title: Zasadnutie menového fondu a Svetovej banky bude sprevádzať obchodné napätie aj obavy z umelej inteligencie
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
13. január 2026 17:20