Iránske rakety letia na Izrael. FOTO: Reuters
StoryEditor

Nejde iba o ropu. Iránske útoky môžu pripraviť milióny ľudí o pitnú vodu, išlo by o obrovskú eskaláciu

13.03.2026, 10:24
Autor:
jlajla
  • Ekonomika Kuvajtu, Bahrajnu, Saudskej Arábie alebo Spojených arabských emirátov je dlhodobo postavená predovšetkým na ťažbe a predaji ropy aj zemného plynu.
  • Miestni však kvôli vojne začínajú mať obavy z niečoho ešte zásadnejšieho, než sú energetické suroviny.
  • Z nedostatku pitnej vody.

Blízkovýchodný región patrí medzi najsuchšie oblasti na planéte. Rieky tu až na výnimky nenájdete, a aj zásoby podzemnej vody sú veľmi obmedzené. Aj preto sú štáty Perzského zálivu závislé na technológii odsoľovania morskej vody. Pokiaľ však vojna proti Iránu bude ďalej eskalovať, môžu sa práve tieto technológie stať terčom ničivých útokov, píše CNN.

Vďaka technológii odsoľovania môžu v krajinách Perzského zálivu vznikať veľko...

Tento článok je určený pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. jún 2026 08:51