Počet nezamestnaných v Nemecku v marci v porovnaní s februárom klesol, zostal ale ďalej nad hranicou troch miliónov. Miera nezamestnanosti sa znížila o 0,1 percentuálneho bodu na 6,4 percenta.
V predbežnej správe to dnes oznámil Spolkový úrad práce. Medziročne je podľa neho počet nezamestnaných o 54-tisíc vyšší.
Počet ľudí bez práce medzimesačne klesol o 49-tisíc na 3,021 milióna. Podľa sezónne očistených údajov zostal počet nezamestnaných v marci rovnaký ako vo februári, a to na 2,977 milióna.
Analytici oslovení agentúrou Reuters očakávali, že počet nezamestnaných vzrastie o dvetisíc. Pri sezónne očistených údajoch zostáva miera nezamestnanosti na 6,3 percenta.
"V marci začína ako zvyčajne jarné oživenie - tento rok však bez toho, aby výrazne nabralo na sile," uviedla šéfka Spolkového úradu práce Andrea Nahlesová. Napriek tomu je marcový pokles nezamestnanosti najvyšší za posledné roky. V rokoch 2023 až 2025 ubudlo v marci nezamestnaných menej.
Voľných pracovných miest nahlásených úradom práce je teraz 638-tisíc, čo je o päťtisíc menej ako pred rokom. Pre nezamestnaných tak zostáva naďalej ťažké nájsť si novú prácu.
Nemecko je najväčším obchodným partnerom Slovenska, mnoho slovenských firiem je od výkonu nemeckého hospodárstva závislých. V posledných rokoch sa ale nemecká ekonomika potýka s radom problémov, okrem iného pre nedostatok kvalifikovaných pracovných síl, americké clá či konkurenciu z Číny.
K tomu sa pridali problémy s rastom cien energií vyvolaným americko-izraelským útokom na Irán a narušením plavby Hormuzským prielivom, ktorý je kľúčový pre prepravu ropy z Perzského zálivu.
