Viceprezident Európskej centrálnej banky (ECB) Luis de Guindos hovorí počas tlačovej konferencie vo Frankfurte. FOTO: TASR/DPA
StoryEditor

Odchádzajúci viceprezident ECB kritizuje nemeckú vládu za odpor voči prevzatiu Commerzbank

11.05.2026, 14:33
Autor:
TASRTASR

Skupina UniCredit sa snaží prevziať Commerzbank a nedávno predložila dobrovoľnú ponuku na zvýšenie svojho podielu v nemeckej banke na viac ako 30 percent.

Odchádzajúci viceprezident Európskej centrálnej banky (ECB) Luis de Guindos kritizuje nemeckú vládu za jej odpor voči možnému prevzatiu spoločnosti Commerzbank zo strany jej talianskeho konkurenta UniCredit.

Najväčším problémom takýchto národných stanovísk je, že podkopávajú dôveryhodnosť projektu únie úspor a investícií v Európe, uviedol de Guindos v rozhovore pre pondelkové vydanie denníka Financial Times, informuje agentúra DPA.

„Pre vlády je veľmi ťažké argumentovať, že sú za úniu úspor a investícií, keď potom povedia: No, nie, sme proti tejto konkrétnej transakcii,“ odpovedal viceprezident ECB na otázku, čo si myslí o odpore nemeckej vlády voči prevzatiu Commerzbank.

image

Commerzbank ruší tisícky pracovných miest napriek vyšším ziskom. Dôvodom sú ceny akcií

Vlády majú všeobecne tendenciu zasahovať do súkromných obchodných vzťahov a takéto kroky sú v rozpore s duchom európskeho vnútorného trhu, dodal.

Skupina UniCredit sa snaží prevziať Commerzbank a nedávno predložila dobrovoľnú ponuku na zvýšenie svojho podielu v nemeckej banke na viac ako 30 percent. Commerzbank vníma konanie UniCreditu ako nepriateľské a trvá na svojej nezávislosti. V tom má podporu nemeckej vlády, ktorá ju zachránila počas globálnej finančnej krízy a stále v nej drží približne 12 percent akcií.

De Guindos sa vyslovil v prospech cezhraničných akvizícií. „Skutočná veľká európska banka by mohla konkurovať americkým bankám. Zhodnotenia by mohli byť výrazne vyššie a bolo by možné získať aj výhodnejšie financovanie. Banky by boli diverzifikovanejšie,“ povedal viceprezident ECB, ktorého funkčné obdobie vyprší koncom mája.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. jún 2026 17:14