60 kilometrov od centra Sydney postavili nové letisko. FOTO: Reuters
StoryEditor

Zákaz nočných spojov sa skončí. V Sydney už čoskoro otvoria nové veľké letisko za miliardy

11.06.2026, 12:08
Autor:
redred

Nové letisko Western Sydney Airport v lokalite Badgerys Creek, približne 60 kilometrov západne od centra Sydney, bude fungovať 24 hodín denne.

Nové letisko v Sydney za 5,6 miliardy austrálskych dolárov, čo je približne 3,6 miliardy amerických dolárov, začne vybavovať cestujúcich v októbri. Po viac než 10 rokoch plánovania tak najväčšie austrálske mesto získa nové možnosti nočných letov, keďže súčasné letisko podlieha prísnym nočným obmedzeniam.

Informuje o tom správa agentúry Reuters.

image

Austrálske aerolínie Qantas museli odkloniť let do USA, pasažier uhryzol člena personálu

"Veľký moment pre Sydney"

Dnešné letisko, ktoré sa nachádza bližšie k centru Sydney, môže pre prísne pravidlá proti hluku vybavovať vzlety a pristátia len do 23.00 h a potom opäť od 6.00 h. V porovnaní s inými veľkými austrálskymi mestami, ako je Melbourne, to leteckým spoločnostiam obmedzuje možnosti pri zostavovaní letových poriadkov, dodáva Reuters.

Nové letisko Western Sydney Airport v lokalite Badgerys Creek, približne 60 kilometrov západne od centra Sydney, bude fungovať 24 hodín denne.

Letisko zároveň prinesie väčšiu flexibilitu pri plánovaní liniek do Ázie a oblasti Perzského zálivu, ktoré sú obľúbené aj pri cestách do Európy. Jeho poloha však bude menej atraktívna pre časť obchodných cestujúcich, ktorí pomáhajú zapĺňať prémiové triedy.

„Je to veľký moment pre Sydney. Osobné lety z letiska Western Sydney Airport sa začnú už o 137 dní,“ uviedla podľa tlačovej agentúry včera austrálska ministerka dopravy Catherine Kingová.

Nízkonákladová divízia Qantasu Jetstar zabezpečí prvý let na Gold Coast. Plánuje až 14 spojení týždenne do Melbourne, štyri na Gold Coast a tri do Brisbane.

image

Cestujúci v Austrálii sa rozhodol vystúpiť z lietadla núdzovým východom

Lety spustia v marci

Regionálna divízia Qantasu začne z nového letiska lietať do Melbourne a Brisbane v marci. Letisko má v úvodnej fáze obslúžiť do 10 miliónov cestujúcich ročne, teda približne štvrtinu počtu cestujúcich konkurenčného letiska Sydney Airport.

Nové letisko sa zároveň stane kľúčovým nákladným uzlom pre Qantas, uviedla generálna riaditeľka spoločnosti Vanessa Hudsonová. Nákladné lety sa majú začať už budúci mesiac.

V prípade medzinárodných letov začne Air New Zealand 26. októbra prevádzkovať spojenie do Aucklandu. Singapore Airlines spustia denné lety do Singapuru 23. novembra.

Let Singapore Airlines bude odlietať krátko pred polnocou, čím využije fakt, že nové letisko nebude mať nočnú uzáveru.

Projekt, ktorý je prvým veľkým novým letiskom v Austrálii za viac než 50 rokov, je ústrednou súčasťou federálnej investície do regiónu západného Sydney v hodnote 18 miliárd austrálskych dolárov. Zahŕňa aj budúce železničné napojenie Sydney Metro Airport a rozsiahle modernizácie ciest, uzatvára svoju správu agentúra Reuters.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
11. jún 2026 12:08