Irán a Omán vytvoria pracovnú skupinu, ktorá sa zameria na dosiahnutie dohody o budúcej správe Hormuzského prielivu vrátane s ňou spojených poskytovaných služieb a nákladov.
Obe krajiny to dnes podľa agentúry Reuters uviedli v spoločnom vyhlásení s tým, že budú rokovať s pobrežnými štátmi regiónu a ďalšími stranami, ktorých sa záležitosť týka. Spojené štáty dlhodobo žiadajú, aby Teherán prieliv opäť úplne otvoril a nevyberal za plavbu žiadne poplatky.
Vyhlásenia Teherán a Maskat vydali po rokovaní iránskeho predsedu parlamentu Mohammada Bághera Ghálíbáfa a ministra zahraničia Abbása Arakčího s ománskym sultánom Hajsámom bin Tárikom Saídom v ománskej metropole.
Irán a Omán uviedli, že ako pobrežné štáty ležiace pri Hormuzskom prielive sa cítia byť viazané zabezpečiť bezpečnú plavbu touto úžinou, a to v súlade s medzinárodným právom, ale aj so svojím právom na zvrchovanosť nad teritoriálnymi vodami v prielive.
Teherán lodnú dopravu v strategickom Hormuzskom prielive ochromil v reakcii na americko-izraelské údery na Irán, ktoré sa začali 28. februára. Plavbu potom začal umožňovať len niektorým plavidlám, ktoré od neho získali povolenie. Irán v máji potvrdil, že vyberá poplatky za "navigačné služby", ktoré preplávajúcim plavidlám poskytuje. Pred vojnou pritom plavbu prielivom nijako neobmedzoval.
Hormuzský prieliv je dôležitou dopravnou tepnou pre vývoz ropy a plynu z krajín Perzského zálivu. V pondelok americký viceprezident J. D. Vance povedal, že prieliv je otvorený. Vance to oznámil po tom, ako vo švajčiarskom Bürgenstocku skončilo prvé kolo americko-iránskych rozhovorov na vysokej úrovni.
