Od začiatku roka pochádzalo približne 59 percent európskeho dovozu LNG zo Spojených štátov. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Závislosť Európy na americkom plyne rastie. A to kedysi chcela jeho dovoz zakázať

24.06.2026, 19:00
Autor:
venven
  • Podiel LNG z USA v Európe rastie.
  • Európski politici upozorňujú, že to môže byť v budúcnosti problém.
  • Riešenie vidia odborníci najmä v diverzifikácii.

Závislosť Európy od dovozu skvapalneného zemného plynu zo Spojených štátov sa zvyšuje a silnejú hlasy, ktoré upozorňujú, že kontinent v posledných rokoch len vymenil Rusko za iného dominantného dodávateľa. Nad rizikami aj niektorými prehnanými tvrdeniami sa zamýšľa energetický komentátor agentúry Bloomberg Javier Blas.

Ernest Wong: „Exportná kapacita LNG v Amerike je už naplnená a plne zmluvne zazmluvnená“ (marec 2026)

„Kedysi dávno bola Európa natoľko sebaistá, pokiaľ ide o svoju energetickú bezpečnosť, že dokonca zvažovala zákaz dovozu amerického zemného plynu. Bolo to iba pred desiatimi rokmi, keď bol ruský prezident Vladimir Putin stále vítaným hosťom v Berlíne a Paríži a ruský plyn vykuroval európske domácnosti,“ píše Blas vo svojom komentári.

Situácia sa odvtedy však zásadne zmenila. Kremeľ rozpútal vojnu proti Ukrajine a americký zemný plyn pomohol Európu zachrániť hneď dvakrát: najprv v roku 2022 a teraz opäť pri blokáde Hormuzského prielivu.

image

Mier v Iráne zrazil ceny plynu, no Slovensko vyhraté nemá. Do taríf sa dostala anomália, spustili ju bomby

Podiel USA na dovoze tento rok rastie

V článku sa ešte dočítate:

    • Prečo americký plyn zachránil Európu už dvakrát,
    • Aký podiel majú Spojené štáty na dovoze skvapalneného plynu,
    • Či sa len nevymieňa jedna závislosť za druhú,
    • Ako môže Únia znížiť riziká spojené s americkým plynom.

Dostupné pre predplatiteľov

Tento článok je určený pre predplatiteľov.
Zostáva vám 71% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
24. jún 2026 19:02