Americký prezident Donald Trump. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Trump chcel vrátiť výrobu do USA. Whirlpool namiesto toho masívne prepúšťa

02.07.2026, 18:00
Autor:
jlajla
  • Výrobca spotrebičov Whirpool prepúšťa jedna radosť, ďalšia vlna sa očakáva čoskoro.
  • Škrty sú podľa šéfa spoločnosti stratégiou a súčasťou modernizácie.
  • Zamestnanci tomu však neveria, tak isto ako akcionári. 

Trumpova colná politika mala jasný cieľ. Vrátiť výrobu späť do Spojených štátov. Doterajšie výsledky však naznačujú, že sa tento zámer aspoň v niektorých odvetviach americkej ekonomiky zatiaľ nenapĺňa.

Príkladom je americký výrobca domácich spotrebičov Whirlpool. Jeho továreň na chladničky v štáte Iowa počas jediného roka prišla o viac ako polovicu zamestnancov a ďalšie prepúšťanie sa má uskutočniť už v najbližších týždňoch.

Trump sľúbil boom výroby, ale počet pracovných miest v továrňach naďalej klesá (marec 2026)

Šesťdesiattriročný vodič vysokozdvižného vozíka Greg Cousins plánuje budúci rok odísť do dôchodku a je rád. Namiesto roky sľubovanej modernizácie totiž sleduje predovšetkým presun výroby do zahraničia. „Všetko sa presúva do Mexika,“ hovorí.

V jeho závode Amana v štáte Iowa, kde sa ešte pred niekoľkými rokmi vyrábal takmer milión chladničiek značky Whirlpool ročne, dnes funguje už len jediná výrobná linka. Zamestnanci Whirlpoolu v USA sa navyše obávajú, že v ďalších mesiacoch by sa situácia mohla ešte zhoršovať, píše agentúra Reuters.

Šéf Whirlpoolu Marc Bitzer ešte vlani označil Trumpove clá za prínosné a uviedol, že firma na nich zarobí viac ako konkurencia. Približne 80 percent spotrebičov predávaných na americkom trhu totiž vyrába priamo v Spojených štátoch, a je tak menej závislá od dovozu.

V článku sa ešte dočítate:

    • Prečo clá predražili oceľ aj súčiastky,
    • Ako Whirlpool presúva investície do Ohia,
    • Prečo zamestnanci neveria modernizácii,
    • Koľko chladničiek dnes vyrába závod v Iowe.

Dostupné pre predplatiteľov

Tento článok je určený pre predplatiteľov.
Zostáva vám 54% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
02. júl 2026 18:02