StoryEditor

Aké krajiny by zavedenie čínskej meny podporili?

31.10.2017, 08:20

Úspech mimo Eurázie

K Rusku a Saudskej Arábii sa pridávajú aj Irán, Indonézia či Venezuela. Reakcia latinskoamerickej krajiny pri tom prichádza pár týždňov po tom, čo na ňu Spojené štáty uvalili finančné sankcie v snahe ochromiť ekonomiku a oslabiť režim prezidenta Nicolasa Madura.

Ten vtedy prišiel s nápadom, že treba prevziať kontrolu nad ropným biznisom obchodovaným v dolároch. Irak a Indonézia sa tiež zapojili do bezdolárových obchodov.

Podľa Tomčiaka by však najväčší úspech z príchodu jüanu zaznamenali úplne iné krajiny. „Paradoxne by na tom zarobili predovšetkým malé africké štáty. Tie sa spomínajú len veľmi málo, keďže z globálneho ekonomického hľadiska nie sú veľmi významné. Obrovské investície čínskych spoločností však vyvolávajú v niektorých štátoch veľmi silný ekonomický rozmach. Rusko a Saudská Arábia sú čoraz viac závislé od exportu ropy do Ázie. Všeobecne však oba štáty uprednostňujú americký dolár, ktorý potom môžu investovať v USA, prípadne jednoducho konvertovať do eur a investovať v Európskej únii.“

Koniec doláru by mohol pomôcť Putinovi

Nadvláda čínskej meny tak zostáva vecou ďalekej budúcnosti a petrojüan je postavený pred veľkú výzvu.

Avšak všetko, čo len trochu oslabí americkú ekonomiku či destabilizuje Európu, je pre Kremeľ úspech.

Prezident Vladimir Putin by si ukončením dolárovej dominancie tiež mohol pohladiť ego pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami, v ktorých chce obhájiť svoj post.

29. máj 2022 03:01