Predajom päťpercentného balíka akcií spoločnosti Saudi Aramco mala podľa saudskoarabských odhadov získať krajina približne 100 miliárd dolárov, ktoré mali byť súčasťou programu ekonomických reforiem korunného princa Muhammada bin Salmána (na snímke).
Saudi Vision 2030
Práve tento princ, ktorý je hlavnou tvárou ekonomických zmien v najväčšej a najvplyvnejšej krajine Arabského polostrova, predstavil predvlani svetu svoj plán Saudi Vision 2030. Rozsiahlymi reformami chce podporiť rozvoj ekonomiky a znížiť podiel ropného biznisu na hrubom domácom produkte krajiny, čo je momentálne jej hlavným cieľom. „Okrem toho Rijád mal získať trhové ocenenie Saudi Aramco, keďže saudskoarabské ohodnotenie vo výške okolo dvoch biliónov dolárov je vnímané ako prestrelené,“ vysvetlil pre HN Tomáš Rajtar, analytik J&T Banky.
Biznis s čiernym zlatom v súčasnosti tvorí 84 percent hrubého domáceho produktu krajiny. V priebehu najbližších 17 rokov by sa podľa plánu Saudi Vision 2030 mal tento pomer znížiť na polovicu.
Rijád si je totiž veľmi dobre vedomý faktu, že časy, keď cena ropy dosahovala 100 dolárov za barel, sú nenávratne preč. Ak chce krajina držať krok v rastúcej konkurencii, musí staviť na inovácie a obnoviteľné zdroje energie. „Saudská Arábia chce znížiť svoju závislosť od ropy. Získaný kapitál z IPO mal byť použitý na rozvoj rôznych oblastí,“ vysvetlil pre HN portfóliový manažér Peter Voštinár, zakladateľ investičnej spoločnosti Pevoni.
Vyšší deficit
Podľa neho sa po poklese ceny ropy zvýšil deficit verejných financií Saudskej Arábie. Krajina si uvedomila, že nové technológie ťažby čierneho zlata budú dlhodobo držať cenu ropy nízko. Rijád preto hľadá riešenia na zníženie verejného deficitu. A jedným z týchto riešení mal byť práve primárny úpis akcií Saudi Aramco.