Ešte vlani sa objavili úvahy, že IPO spoločnosti sa neudeje. To sa nakoniec aj potvrdilo. „Išlo a stále ešte ide o to, že spoločnosť má svoje interné a vonkajšie problémy, ktoré musia byť vyriešené," uviedol Peter Voštinár. Projekt bol stopnutý, hoci prezident Saudi Aramco Amin Nasser vyvrátil špekulácie a vyhlásil, že úpis sa udeje v druhej polovici roka 2018.
Previazaná so štátom
A prečo chcela spoločnosť upísať k verejnému obchodovaniu iba päť percent zo všetkých svojich akcií? „Možno preto, lebo Saudi Aramco má podiel v mnohých iných veľkých firmách v Saudskej Arábii. Medzi interné prekážky takisto patrí jej previazanosť so štátom,“ dodáva analytik.
Saudi Aramco by podľa Voštinára mala predovšetkým rozmotať a sprehľadniť komplexnosť svojich financií. Spoločnosť by sa v prvom rade mala oddeliť od kráľovských štruktúr. „Manažment Saudi Aramca sa totiž podieľa aj na vládnom aparáte. Keďže podiel spoločnosti na vládnych ziskoch dosahuje až 70 percent, je dôležité odčleniť ju od monarchie.“
Úpis nových akcií sa mal podľa Voštinára realizovať v Hong Kongu, Londýne a New Yorku. Vonkajšie prekážky tak súvisia s rozdielnymi regulačnými a právnymi prekážkami predovšetkým v Londýne a New Yorku. Londýn chce upraviť pravidlá tak, aby dali zelenú upisovaniu. Verejne obchodované akcie by totiž mali tvoriť štvrtinu všetkých akcií spoločnosti.
Šancu majú i Slováci
Šancu na zisk podielu v spoločnosti pritom môžu v prípade predaja akcií dostať aj Slováci. „Pokiaľ budú akcie verejne obchodované, nevidím problém, pre ktorý by si akýkoľvek investor s dostatočnými finančnými prostriedkami takéto akcie nemohol kúpiť,“ podčiarkol Tomáš Rajtar.