európska únia súd právoOpen Europe
StoryEditor

Čo bude ďalej?

09.11.2017, 14:29
Kroky podniká Európska únia aj Slovensko.

Holandsko obchádzať dane pomáhalo


Holandská vláda už preveruje asi štyri tisíc zmlúv o podnikových daniach uzavretých medzi vládnym kabinetom a veľkými spoločnosťami v rozpätí rokov 2012 až 2016.

Cieľom je vyhľadanie prípadných chýb.

Diskutovať sa o nich začalo po tom, čo uniknuté dokumenty ukázali chybu s americkým gigantom Procter & Gamble, pre čo 169 miliónov dolárov na dani zostalo nezaplatených.

Zmluva vraj nesplňovala potrebné požiadavky.

Holandsko je pravidelne terčom obviňovania za to, že pomáha veľkým spoločnostiam vyhýbať sa plateniu daní, keď má byť spojom medzi peniazmi z firiem a daňovými rajmi.

Vláda už prisľúbila, že chce proti tomuto negatívnemu javu bojovať.

Dopad aj v iných krajinách


Kauza by mohla priniesť väčší dôraz na transparentnosť a výmenu informácií medzi krajinami.

Príkladom by mohlo byť Švajčiarsko, ktoré sa rozhodlo pre spontánnu výmenu informácií a snahy od začiatku nového milénia už našli pozitívnu odozvu.

Po úniku Panama Papers sa k zmenám v uverejňovaní dokumentov prihlásil aj Pakistan a Island, viacerých ľudí zadržali a v krajinách Európy ako aj v Spojených štátoch sa prijali viaceré zmeny zákonov.

Čierna listina je otázna


Členovia eurozóny sa už na diskusiu o kvalite verejných výdavkov a o ich preskúmaní stretli, v programe však nenastala potrebná zmena. Únia už asi 60 krajinám poslala žiadosť o splnenie potrebných reforiem a v prípade, že sa tak nestane, poputujú na čierny zoznam. Čas by mali mať do polovice novembra.

Európska únia sa teda teraz sústreďuje na rokovania o vytvorení tejto listiny daňových rajov, ktorá by mala podobným situáciám zabrániť.

Server Euractiv však informuje, že rokovania by pre neprimeraný politický tlak a nedostatok transparentnosti mohli skončiť s úplne prázdnou listom.

Slovensko tiež v súčasnosti prijíma opatrenia na zabránenie daňových únikov. Žiadne opatrenie však nie je úplne stopercentné, a tak sa existencii týchto štruktúr úplne zabrániť nedá.

A aj keď kauza rozruch v sférach spravodlivosti už spôsobila, bez rozhodnutia politických lídrov však môžeme ďalšie papers a leaks určite očakávať.

01 - Modified: 2023-03-22 11:26:19 - Feat.: - Title: Slovensko dostalo druhú platbu z plánu obnovy v hodnote 709 miliónov eur 02 - Modified: 2023-03-22 13:57:11 - Feat.: - Title: Čo nám núkajú USA za migy? Viper je najpokročilejší útočný vrtuľník, ciele lokalizuje na väčšie vzdialenosti 03 - Modified: 2023-03-22 06:30:00 - Feat.: - Title: Kúpil 100-ročnú zanedbanú, neobývanú chalupu. Vlastnými rukami a drinou ju zmenil na nepoznanie 04 - Modified: 2023-03-20 14:12:04 - Feat.: - Title: Štáty EÚ sa dohodli na spoločných nákupoch munície pre Ukrajinu. Vyčlenenia pre ne dve miliardy eur 05 - Modified: 2023-03-20 16:30:00 - Feat.: - Title: Toto boli na Slovensku najžiadanejšie smartfóny za uplynulý mesiac. Darilo sa prekvapivo aj drahým kúskom
menuLevel = 2, menuRoute = focus/biznis, menuAlias = biznis, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
23. marec 2023 05:55