StoryEditor

Prečo nám Nemci môžu ísť v boji proti uhliu príkladom?

16.11.2017, 17:23
Najväčšia európska ekonomika je v boji proti uhliu a fosílnym palivám výrazne popredu pred mnohými európskymi štátmi vrátane Slovenska.

A to aj napriek tomu, že štartovacia pozícia bola pomerne nepriaznivá – ešte pred dvoma rokmi dosahoval podiel obnoviteľných zdrojov na celkovej spotrebe len 14,6 percenta.

Ambiciózne ciele
Nemci si nastavili ambiciózne ciele, aby tento pomer radikálne zmenili. Niektoré spolkové krajiny idú v ochrane životného prostredia a presadzovania obnoviteľných zdrojov energie skutočne ďaleko. Týka sa to napríklad Severného Porýnia-Vestfálska či Porýnia-Falcka. Tieto krajiny sú priemyselne veľmi rozvinuté a v minulosti v nich prosperovala ťažba uhlia. Teraz sa karta obracia. Uhoľné bane sa zatvárajú a energiu z uhoľných elektrární nahrádzajú obnoviteľné zdroje.
Zaujímavým prípadom je mesto Grevenbroich, kde sa nachádza druhá najviac znečisťujúca uhoľná elektráreň v Európskej únii. Práve tu začal vyrastať park veterných elektrární. „Vietor nijakým spôsobom neznečisťuje životné prostredie. Patrí mu budúcnosť najmä v regiónoch s priaznivými meteorologickými podmienkami, akým je aj Severné Porýnie-Vestfálsko," hovorí pre HN Benjamin Böhme, projektový manažér spoločnosti Windtest Grevenbroich, ktorá sa stará o prevádzku, údržbu a testovanie veterných turbín.

Modelový príklad
Ďalším nemeckým úspechom je okres Rhein-Hunsrück (na snímke). „Sme modelovým príkladom v Porýní-Falcku, možno aj na spolkovej úrovni. Niektoré naše obce sú úplne sebestačné, čo sa týka výroby energie pre svoju vlastnú potrebu. Do projektov sa zapája čoraz viac našich obyvateľov," pripomína Frank-Michael Uhle, manažér klimatickej ochrany okresu Rhein-Hunsrück.
Podľa neho nemal región ešte pred 20 rokmi ani kilowatt obnoviteľnej energie. Dnes si obce sami vyrábajú energiu prostredníctvom slnka, biomasy či prenajímania svojho územia pre prevádzkovateľov veterných elektrární.

01 - Modified: 2023-03-25 11:42:04 - Feat.: - Title: Nemecko a Európska komisia urovnali spor o spaľovacích motoroch, dohoda o syntetických palivách je na ceste 02 - Modified: 2023-03-25 06:45:20 - Feat.: - Title: Festival Berlinale uviedol film o genocídnej minulosti Nemecka v Namibii. Berlín sa v roku 2021 ospravedlnil 03 - Modified: 2023-03-24 09:31:27 - Feat.: - Title: Lufthansa zruší kvôli štrajku všetky lety z Mníchova a Frankfurtu nad Mohanom 04 - Modified: 2023-03-23 22:52:26 - Feat.: - Title: Leyenová plánuje konferenciu o ukrajinských deťoch deportovaných do Ruska. Je to vojnový zločin, vyhlásila 05 - Modified: 2023-03-23 15:27:30 - Feat.: - Title: Berlínska univerzita pochovala kosti, ktoré patrili asi obetiam rasových výskumov
menuLevel = 2, menuRoute = focus/biznis, menuAlias = biznis, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
25. marec 2023 12:45