Viac šťastia, menej peňazí pre štát
V Švédsku sa podujali na zaujímavý experiment, keď pracovníkom domova dôchodcov v meste Svartedalens nariadili pracovať namiesto ôsmich hodín šesť za rovnaký plat.
Skúšali to dva roky od roku 2015. Prišli však na to, že náklady prevyšujú výnosy.
Na druhej strane však boli zamestnanci spokojnejší a zdravší a počet práceneschopností sa znížil o desať percent.
Okrem toho, stúpla aj ich produktivita a pre pacientov vymýšľali o 85 percent viac aktivít.
Podľa sestier bol následný návrat k pôvodnej pracovnej dobe veľmi ťažký.
Výsledky ukázali, že zmena stála domov dôchodcov vyše milión eur, pretože museli prijať 17 nových pracovníkov, a teda nepodmienila trvalé zavedenie.
Aj keď teda pokus sa do reality nepremietol, vyslal každopádne jasný signál, aké dôležité je zlepšenie pracovných podmienok pre celkový výkon.
Čas na fiku
Švédi sú známy aj svojím časom na fiku, obľúbenú pauzu počas pracovného času. „Fika je stará tradícia vo Švédsku a nie je limitovaná iba prácou. Dôležitá je z dvoch hlavných dôvodov – poskytuje krátke pauzy počas pracovného dňa a tiež zabezpečuje priestor na socializáciu s kolegami, keď môžu rozoberať aj témy nesúvisiace s prácou. Myslím si, že tieto pauzy značne zlepšujú produktivitu a možnosť socializovať sa posilňuje vzťahy medzi kolegami“, vysvetľuje Aleksander Cvjetkovic, PhD. študent z univerzity v Göteborgu.
Švédi ju majú raz alebo dvakrát denne: „Čas na fiku je v práci zvyčajne okolo 9:00 alebo 15:00 hodiny a trvá okolo 15 minút, čo je samozrejme flexibilné. Niektoré pracoviská z toho robia doslova akciu. Napríklad, je celkom časté, že piatková fika o 15:00 sa spája aj s koláčom a ľudia sa v jeho zabezpečení striedajú“.