Pixabay
StoryEditor

Aký má kauza dosah?

12.04.2018, 00:00
Viaceré osobnosti a spoločnosti sa už profilom na sociálnej sieti nechcú hrdiť.

„Facebook je bezpečný. Sám ho používam. Moja rodina ho používa rovnako ako i ľudia, ktorých mám rád a na ktorých mi záleží,“ tvrdí šéf Facebooku. Ani tieto vyhlásenia však nepomohli, aby sociálna sieť prišla o svojich viacerých viac či menej prominentných žívateľov.

Zbohom Facebooku dal americký podnikateľ Elon Musk so stránkami Tesla či SpaceX. Podobný krok sa rozhodol učiniť aj časopis Playboy či nemecká banka Commerzbank, posledná spomenutá má však podľa našich zistení na Facebooku stále profil a v jej prípade môžeme skôr hovoriť o ukončení reklamných aktivít.

V prípade ostatných na sociálnej sieti svietia len iné, rovnako menované ale falošné stránky. Cestou zmazania profilu chce ísť aj spoluzakladateľ spoločnosti Apple Computer Steve Wozniak.

„Vidím, že škandál okolo Facebooku je živený aj vnútropolitickým bojom v Spojených štátoch. Hovorí sa, že dáta boli zneužité aj vo volebnej kampani v prezidentských voľbách aj v prípade referenda o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie,“ menuje v rozhovore pre HNtelevíziu Stanislav Pánis, analytik J&T banky.

Myslí si však, že to nie je problém iba Facebooku, ale aj iných technologických firiem, ktoré majú podobný biznis ako portál Google a jeho „matka“ Alphabet. Odkazuje tiež na iné analytické spoločnosti než Cambridge Analytica, ktoré sa vydávajú cestou nezákonného či nečestného využívania dát.

29. máj 2022 11:23