Uhoľná elektráreň VojanyTASR
StoryEditor

Energetický a priemyselný holding

06.03.2019, 23:00
Dnes zamestnáva viac ako 25-tisíc ľudí.

Křetínský získal titul magistra a doktora práv na Masarykovej univerzite v Brne. Po nej pôsobil ako koncipient v advokátskej kancelárii Gottweis & Partner.

Pre investičnú skupinu J&T začal pracoval v roku 1999, kam ho priviedol kamarát Patrik Tkáč a o štyri roky neskôr sa stal aj partnerom skupiny.

Podieľal sa na založení Energetického a priemyselného holdingu, najväčšej energetickej skupine v strednej Európe, neskôr sa stal predsedom predstavenstva pre EP Energy, EP Infrastructure a EP Power Europe.

Od roku 2017 je majoritným vlastníkom holdingu (vlastní 94 percent akcií), rovnako ako EP Industries, ktoré sa od EPH odčlenili.

EPH dnes zamestnáva viac ako 25-tisíc ľudí, distribuuje a dodáva elektrinu a zabezpečuje tiež skladovanie a prenos zemného plynu.

Holding skupuje staré uhoľné elektrárne, plynovody a bane. Křetínský je v nej hlavným akcionárom, predsedom, aj generálnym riaditeľom.

Členom predstavenstva je aj u viacerých spriaznených spoločností ako Nafta, Eustream a EP Investment Advisors.

Koncom roka vyšla najavo tiež informácia, že EPH rokoval s nemeckým energetickým koncernom Uniper o predaji jeho francúzskych operácií.

18. máj 2022 12:03