Máte radi Maroko? Zbytočná otázka pre tých, čo milujú históriu. Essaouira je pomerne neznámou destináciou, no podľa cestovateľov by ste ju na budúci rok mohli spoznať. Cestovatelia ju väčšinou navštevujú počas pobytu v Marakéši, no teraz do Essaouiri začali lietať priame linky z Veľkej Británie aj Francúzska. Úzke uličky, opojné vône a úchvatná architektúra. K tomu parádny vietor pre kitsurfing a nádherné pláže. Ceny sú údajne dostupné aj pre rodiny s deťmi. A najlepšie je tu jedlo, je lacné a Lonely planet odporúča hlavne morské plody.Flickr.com
StoryEditor

Ako sa krajina zbavuje nálepky obyčajného dodávateľa surovín?

25.09.2020, 00:00
Hoci sa už viac ako 64 rokov teší nezávislosti od Francúzska, dodnes bojuje so svojou koloniálnou minulosťou.

Jeho najľudnatejšie mesto Casablanca je najväčším finančným centrom na africkom kontinente. A aj keď má obrovské zásoby nerastných surovín a kilometre nedotknutých pláží, na rozdiel od severoafrických turistických destinácií ako Tunisko či Egypt sa chce v nasledujúcich rokoch viac zameriavať na výskum a vývoj, inovácie a rozvoj moderných technológií.
Tri štvrtiny celosvetových zásob fosfátov a čoraz viac novoobjavených nálezísk baritu, kobaltu a ďalších minerálov. Toto všetko dnes stavia Maroko do pozície dôležitej zásobárne nerastných surovín. V Európe, Spojených štátoch, Číne či ďalších priemyselne vyspelých regiónoch sveta totiž dnes takéto zásoby nenájdete. Aj preto sú globálni ekonomickí lídri pripravení doslova ich vyvážiť zlatom.
Na rozdiel od niektorých ďalších francúzskych kolónií predovšetkým subsaharskej Afriky, ktorých nerastné bohatstvo Francúzi do veľkej miery vydrancovali, má totiž Maroko to šťastie, že kobalt a ďalšie minerály majú obrovský význam pre najpokročilejšie technológie súčasnosti a pravdepodobne aj budúcnosti. Zohrávajú kľúčovú rolu pri produkcii počítačov, mobilných telefónov, elektrobatérií či iných výdobytkov modernej techniky. Ďalšie sú dôležité pre produkciu umelých hnojív alebo pre výrobu ocele pre autá či pre budovy. Francúzsko ich počas svojej polstoročnej nadvlády nad Marokom nestihlo vyplieniť, respektíve im neprikladalo takú dôležitú úlohu ako napríklad rope alebo zemnému plynu.

Významnou témou diskusie plánovačov budúceho smerovania marockej ekonomiky tak je otázka, či sa uspokojiť s okamžitým ziskom z vývozu týchto zásob, alebo investovať do vývoja a výskumu, podporiť startupy aj veľkých priemyselných výrobcov a exportovať za oveľa viac peňazí produkty s vyššou pridanou hodnotou.

01 - Modified: 2022-09-12 10:59:58 - Feat.: - Title: Európska komisia by mala zvážiť zavedenie systému rezerv kľúčových surovín, myslí si Jozef Síkela 02 - Modified: 2022-09-08 07:51:27 - Feat.: - Title: Obchodný deficit na Slovensku v júli klesol, bilanciu ovplyvnili drahé energie 03 - Modified: 2022-08-26 05:54:00 - Feat.: - Title: Nemecko sa s Marokom dohodlo na obnove vzťahov vrátane posilnenia spolupráce 04 - Modified: 2022-08-18 05:01:24 - Feat.: - Title: Havária autobusu pri meste Casablanca si vyžiadala 23 mŕtvych 05 - Modified: 2022-08-16 20:08:39 - Feat.: - Title: V lesnom požiari na severe Maroka zahynuli traja hasiči
menuLevel = 2, menuRoute = focus/biznis, menuAlias = biznis, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
24. september 2022 20:31