Pred pár dňami ste navštívili Slovensko. Poslednú podobnú návštevu z Británie sme mali v roku 2014. S kým ste sa tu stretli?
Absolvoval som celú sériu stretnutí, ktoré by som rozdelil do troch skupín. V tej prvej sú schôdzky s predstaviteľmi slovenskej vlády. Mal som rozhovory na ministerstve hospodárstva a tiež na ministerstve zahraničných vecí, kde som diskutoval so štátnou tajomníčkou Ingrid Brockovou, ktorá je v rezorte zodpovedná za ekonomickú diplomaciu. Všetko to boli veľmi užitočné a intenzívne diskusie, v ktorých sme rozoberali perspektívu obchodných vzťahov medzi Slovenskom a Veľkou Britániou.
Mali ste schôdzky aj s predstaviteľmi biznisu?
Áno, samozrejme. Mal som možnosť debatovať s poprednými predstaviteľmi niekoľkých slovenských firiem, ktoré investujú v Británii. Potom som sa stretol aj s reprezentantmi britských spoločností, ktoré pôsobia tu na Slovensku. Boli to zaujímavé kontakty, vďaka ktorým som sa dozvedel veľa podnetných informácií o skúsenostiach zástupcov či už britského biznisu tu na Slovensku, alebo slovenského v Británii.
S ktorými britskými spoločnosťami na Slovensku ste hovorili?
Bola to skutočne celá škála spoločností naprieč viacerými sektormi. V oblasti energetiky som hovoril s predstaviteľmi koncernu Shell, farmaceutický priemysel zastupovala firma GSK, potravinársky priemysel spoločnosť Tate &Lyle, v stavebníctve firma Gleeds, v kúpeľníctve spoločnosť CP Holding, v odvetví vzdelávania to bola škola British International School Bratislava.
Slovensko je silné najmä v automobilovom priemysle...
Samozrejme, nevynechal som ani sektor automotive, ktorý má vo vašej krajine veľmi silné postavenie. Jaguar Land Rover je jedným z najväčších britských investorov na Slovensku. Nechýbali ani popredné konzultačné spoločnosti ako PWC, Grant Thorton a KPMG či maloobchodná sieť Tesco. Navštívil som jej slovenskú centrálu na Zlatých pieskoch v Bratislave. Takže bolo to naozaj široké spektrum rozličných druhov podnikateľských subjektov.
Všetko to boli veľké multinárodné spoločnosti?
Nie. Môj obchodný tím z ambasády Spojeného kráľovstva v Bratislave mi ukázal aj menšie britské spoločnosti, ktoré sa úspešne dostali na slovenský trh práve vďaka jeho pomoci. Príjemné prekvapenie ma čakalo v sieti predajní potravín Yeme, ktorá predáva niektoré menšie britské potravinové a kozmetické značky. Pre mňa ako Angličana je veľmi milé vidieť tieto značky na pultoch slovenských predajní. Takže mal som skutočne príležitosť diskutovať so zástupcami celej palety biznisu – od veľkých multinárodných spoločností až po najmenšie podniky.
Tesco sa zaraďuje medzi najväčšie maloobchodné siete na Slovensku. V poslednej dobe patrí medzi koncerny, ktoré aktívne pomáhajú ukrajinským utečencom. Preberali ste počas návštevy centrály na Zlatých pieskoch aj tento motív?
Áno, prirodzene, bola to jedna z hlavných tém mojej návštevy. Tesco poskytlo utečencom z Ukrajiny pomoc v celkovej hodnote jedného milióna libier. Prvé zásielky potravín, hygienických produktov a oblečenia odišli zo skladov nielen na Slovensku, ale aj v Maďarsku a v Českej republike len dva dni po vypuknutí konfliktu. Tu však podpora nekončí. Tesco na Slovensku i v ď...
Zostáva vám 85% na dočítanie.