TASR/Pavel Neubauer
StoryEditor

Kontakty s mafiou aj túžba po moci. Ako sa Pavol Rusko dostal pred súd?

22.07.2019, 10:51
Exšéf televízie Markíza a bývalý minister hospodárstva je obžalovaný z prípravy vraždy svojej spoločníčky.

Október 2017. Slovensko zostalo v šoku po oznámení, že polícia zatkla bývalého riaditeľa televízie Markíza a exministra hospodárstva Pavla Ruska.

Ten si mal objednať vraždu svojej bývalej spoločníčky Sylvie Volzovej u niekdajšieho bosa slovenského podsvetia Mikuláša Černáka, ktorý si vo väzení odpykáva doživotný trest.

Černák mal vypovedať, že Rusko mu sľúbil za vraždu Volzovej vyplatiť 20 miliónov korún, pričom pol milióna mu zložil ako zálohu. Vraždu prekazilo až uväznenie Černáka v decembri 1997.

Ruska na slobodu prepustili v novembri 2017, Krajský súd v Bratislave mu však uložil povinnosť nosiť elektronický náramok. Tento január ho z Volzovej vraždy aj obžalovali. O jeho vzatí do väzby sa hovorilo aj vo februári, Okresný súd Bratislava II však rozhodol, že ostane iba s monitorovacím náramkom.

Dnes sa s Ruskom a bývalými mafiánskymi bosmi začal veľký proces. Je to tiež prvý prípad v histórii Slovenska, keď pred súdom stojí bývalý člen vlády obžalovaný z pokusu o vraždu. V prípade dokázania viny mu hrozí až doživotie.

​Ako si Pavol Rusko budoval svoj vplyv a ako sa z ambiciózneho zväzáka stal mediálny magnát podozrivý z kontaktov s mafiou? Pozrite si v otázkach a odpovediach.

menuLevel = 2, menuRoute = focus/biznis, menuAlias = biznis, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
26. september 2023 03:16