Viedeň – Lyžovačka na alpskom ľadovci Mölltal, vianočné trhy Christkindlmarkt pri viedenskom Stephansdome či nákupy v Hainburgu alebo Parndorfe? Aj toto sa Slovákom najčastejšie spája s návštevou Rakúska. Naši západní susedia by však počas prvej plne otvorenej „pocovidovej“ letnej sezóny tieto stereotypy radi zmenili. A čo je podstatné, Slovákov, ktorí majú v Rakúsku povesť predovšetkým aktívnych lyžiarov, chcú presvedčiť, aby do ich krajiny mierili počas celého roka – za kultúrou, históriou či gastronómiou.
Z lyží na bicykle
Z hlavného mesta Slovenska sú bližšie než Vysoké Tatry, cenovo sú s našimi veľhorami porovnateľné a službami často na oveľa vyššej úrovni. Rakúske Alpy sú preto pre mnohých Slovákov najmä zo západnej časti krajiny obľúbenou destináciou zimnej dovolenky spojenej predovšetkým s lyžovačkou. „Na Stuhlecku ste z Bratislavy autom za necelé dve hodiny,“ hovorí pre HN Jürgen Mayrhofer, manažér dolnorakúskej organizácie cestovného ruchu Niederösterreich Werbung.
Práve Dolné Rakúsko ako spolková krajina priamo susediaca so Slovenskom patrí medzi najčastejšie ciele našich turistov. A platí to aj naopak – Slováci sa radia k najdôležitejším klientom pre dolnorakúsky turizmus. „V predpandemickom roku 2019 dosiahol v našej spolkovej krajine počet prenocovaní slovenských návštevníkov takmer stotisíc. Oproti roku 2008 sa tak zvýšil viac ako trojnásobne,“ citoval webový portál rakúskej verejnoprávnej televízie ORF Michaela Duschera, obchodného riaditeľa Niederösterreich Werbung.
Mnoho Slovákov pritom mieri do Dolného Rakúska práve za lyžovačkou v niektorom z alpských horských stredísk. Často ide o jednodňový výlet – skoro ráno vyrazia, zalyžujú si a večer sú doma, prípadne u susedov strávia jednu, maximálne dve noci.
Dolnorakúšania by tieto návyky radi zmenili. Tvrdia, že ich spolková krajina má čo ponúknuť celoročne, nielen v zimných mesiacoch, keď sú Alpy kompletne pokryté snehom. „Lyžovačka v Semmeringu je síce fajn, ak sa však obmedzíte len na ňu, prichádzate o možnosť sp...
Zostáva vám 85% na dočítanie.