Na snímke rakúska ministerka pre klimatické opatrenia, životné prostredie, energetiku, mobilitu, inovácie a technológie Leonore Gewesslerová (uprostred) a minister životného prostredia Ján Budaj počas kladenia vencov k pamätníku Brána Slobody v bratislavskej mestskej časti Devín. FOTO: TASR/Jakub Kotian 
StoryEditor

Slovensko s Rakúskom chystajú spoločné enviromentálne projekty. Chcú vrátiť rieke Morava a jej okoliu nový život

20.05.2022, 15:25
Autor:
TASRTASR

Prvé bilaterálne rokovanie ministrov životného prostredia Slovenska a Rakúska sa uskutočnilo na lodi počas plavby Dunajom z Bratislavy do Devína.

Slovensko a Rakúsko spoločne pripravujú na rieke Morava viaceré projekty. Plánujú obnoviť meandre aj vzácne biotopy, ktoré sa na nej nachádzajú a chcú ju vrátiť do pôvodného "prírodného" stavu, v akom bola pred akýmikoľvek ľudskými zásahmi.

Minister životného prostredia Ján Budaj a rakúska ministerka životného prostredia Leonore Gewesslerová o tom informovali v piatok pri Pamätníku železnej opony v bratislavskom Devíne.

"V najbližších týždňoch alebo už budúci týždeň, ako verím, bude schválená vodná politika, na základe ktorej už sa s riekou Morava nebude rátať ako s dopravnou tepnou a bude sa môcť konečne vracať do svojej pôvodnej podoby," vyhlásil Budaj.

Ministerke počas jej návštevy na Slovensku predstavil investície a plány, ktoré chce envirorezort dosiahnuť v rámci plánu obnovy. "Chceme do týchto lokalít spoločne vrátiť život, aký si rieka Morava a jej okolie zaslúži. Či už sú to aktivity spojené s plánmi Národného parku Podunajsko alebo s obnovou brehov Moravy a jej pôvodných meandrov," doplnil Budaj.

image

Minister Budaj: Práca meteorológov nie je ohrozená, SHMÚ má dostať peniaze

"Práve na tejto rieke nás čakajú spoločné projekty. Radi by sme v rámci nich vrátili Moravu prírode, urobili z nej opäť prírodnú rieku a vrátili ju tam, kde sa nachádzala pred tým, než sa na nej začali rôzne ľudské zásahy. Už sme sprietočnili prvé moravské ramená, prvé meandre a dnes som sa dozvedela, aké ambiciózne plány má aj slovenská strana práve na tomto toku," vyhlásila Gewesslerová. Podotkla, že rieka je hranicou medzi Rakúskom a Slovenskom, na ktorej sa kedysi nachádzala železná opona, preto miesto slúžilo politickým záujmom a ochrana prírody často musela ísť bokom.

Prvé bilaterálne rokovanie ministrov životného prostredia Slovenska a Rakúska sa uskutočnilo na lodi počas plavby Dunajom z Bratislavy do Devína. Spoločne tiež navštívili moravské brehy a položili vence k pamätníku Brána slobody.

Zhodli sa, že krajiny sú dobrými spolupracovníkmi na výzvy tejto doby, ako aj na starostlivosť o toto vzácne územie. "Ktoré nás, našťastie, dnes už bez železnej opony nerozdeľuje, ale spája," skonštatoval Budaj.

01 - Modified: 2022-05-19 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Šéf energetickej agentúry pre HN: Na dotácie domácnostiam dáme ďalších sto miliónov 02 - Modified: 2022-05-19 11:35:13 - Feat.: 0 - Title: Petícia volá po zálohách na PET fľaše, ministerstvo sa nechce unáhľovať 03 - Modified: 2022-05-14 09:02:09 - Feat.: 0 - Title: Slováci menia svoje návyky. Odpad začali speňažovať
01 - Modified: 2023-12-08 11:58:36 - Feat.: - Title: Samosprávy dostanú vyše dvanásť miliónov eur na osvetlenie a zelené projekty, oznámil Taraba 02 - Modified: 2023-12-08 12:00:00 - Feat.: - Title: Boj proti energeťákom graduje: V Česku ich čoskoro kúpiš už len s občianskym, v Poľsku až od 18-tich. Pridá sa aj Slovensko? 03 - Modified: 2023-12-08 14:00:00 - Feat.: - Title: Slovensko znížilo emisie skleníkových plynov o 44 percent. Sme na dobrej ceste, no musíme urobiť viac 04 - Modified: 2023-12-08 23:00:00 - Feat.: - Title: Od zajtra bude platiť nový vlakový grafikon. Pozrite si najdôležitejšie zmeny 05 - Modified: 2023-12-07 15:48:39 - Feat.: - Title: Detská chudoba na Slovensku? Tento prieskum priniesol závažné zistenia, bohaté krajiny sú na tom inak, ako by si čakal
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
09. december 2023 06:50