Chemosvit sa pod vedením Jaroslava Mervarta snaží hľadať nové príležitosti na export najmä v Európe. FOTO: Chemosvit Svit
StoryEditor

Šéf Chemosvitu pre HN: Náhradu za ruský trh hľadáme hlavne v Európe

01.12.2022, 10:40

Naše aktivity na Ukrajine aktuálne pokračujú v obmedzenom režime, tvrdí pre HN Jaroslav Mervart, generálny riaditeľ skupiny Chemosvit.

Chemosvit zamestnával v ukrajinskom Lucku pred ruskou inváziou asi 400 ľudí. Po vypuknutí vojny sa po trojdňovej odstávke firma vrátila k riadnej výrobe. Už koncom marca však boli z Lucku hlásené silné explózie. Aké aktivity tam máte dnes?

Naše aktivity na Ukrajine aktuálne pokračujú v obmedzenom režime, nesúvisí to však s úvodnými explóziami v prvých dňoch po začatí vojny, ktoré ste spomenuli. Samozrejme, najskôr tam vypukla panika, ale potom firma znova spustila svoj chod, keďže tie útoky boli vedené viac na vojenské než civilné ciele. V priebehu posledných týždňov sú však útoky cielené na infraštruktúru, najmä na transformátory či rozvodne. A tak začali prvýkrát od vypuknutia konfliktu vznikať objektívne problémy s dodávkami elektriny nielen pre naše fabriky, ale v podstate pre všetky výrobné závody na Ukrajine.

image

Jaroslav Mervart pracuje v Chemosvite už dlhé roky a dokonale pozná všetky stránky výroby. FOTO: Chemosvit Svit

Čo bolo dôsledkom tejto situácie?

Tento článok je určený pre predplatiteľov.
Zostáva vám 94% na dočítanie.
menuLevel = 2, menuRoute = focus/biznis, menuAlias = biznis, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
14. január 2026 16:10