V predstavách nejedného Slováka sedia nielen na ohromných zásobách ropy, ale zároveň patria medzi najväčších spotrebiteľov fosílnych palív. S ochranou životného prostredia či so snahami o využívanie obnoviteľných zdrojov energie si podľa bežného Európana príliš ťažkú hlavu nerobia. Takýmto predsudkom dávajú do istej miery za pravdu megalomanské projekty ako obrovské lyžiarske stredisko s umelým zasnežovaním v púšti, ktoré je súčasťou plánu Saudi Vision 2030 z hlavy všemocného saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána.
Skutočnosť je však iná – z Arabského polostrova čoraz častejšie počuť hlasy vyzývajúce na ekologický spôsob podnikania a života. Vlády vynakladajú miliardy dolárov na zelené projekty naprieč všetkými sférami biznisu – od leteckej dopravy cez podporu najmodernejších úsporných technológií až po rozvoj ekoturizmu. A všetky tieto kroky začínajú prinášať výsledky – kým ešte na prelome tisícročí vyprodukovali Spojené arabské emiráty vyše 28 metrických ton emisií oxidu uhličitého, v roku 2018 to už bolo menej ako 19,5 tony. A to napriek obrovskému priemyselnému a stavebnému rozvoju, ktorý táto krajina na východe Arabského polostrova v posledných dvoch desaťročiach prežíva.
V nasledujúcich otázkach a odpovediach si prečítajte, ako k otázke ekológie a trvalo udržateľného rozvoja pristupuje letecký priemysel na Arabskom polostrove aj vďaka čomu sa Rás al-Chajmá či Dubaj stávajú zelenými emirátmi.
1. Ako rastie význam arabskej leteckej dopravy?
Zostáva vám 77% na dočítanie.