Vitajte v Hlave stanu, ako znie v preklade z arabčiny príznačný názov Rás al-Chajmá, ktorého veľká časť sa rozprestiera v skalnatých masívoch Arabského polostrova. Keď chcete v Spojených arabských emirátoch stretnúť skutočného domáceho obyvateľa, môže to byť problém – napríklad v Dubaji žije len asi 15 percent pôvodnej populácie.
Aj tí sa po turistami najvyhľadávanejších miestach nepohybujú príliš často. Na to, aby ste zažili originálnu chuť tejto arabskej krajiny, musíte zamieriť do menej známeho, ale o to autentickejšieho emirátu. A presne takým je Rás al-Chajmá.
„Každý z nás, pôvodných obyvateľov, pochádza z niektorého z tunajších kmeňov. A medzi nimi vládnu veľké rozdiely. Horské kmene majú napríklad dialekt, ktorému ľudia od mora rozumejú len s veľkými ťažkosťami,“ vysvetľuje perfektnou angličtinou mladá Arabka Hessa al-Alí, ktorá pracuje v Úrade rozvoja cestovného ruchu emirátu Rás al-Chajmá.
Hory a more
Ešte pred niekoľkými desaťročiami živili predkov dnešných obyvateľov najmä dve činnosti – rybolov a chov zvierat. Podľa toho, či boli príslušníkmi morských alebo horských kmeňov. Podobne ako celá krajina, aj Rás al-Chajmá prešiel za vyše pol storočia radikálnymi zmenami.
Na rozdiel od ostatných sa na území tohto 350-tisícového emirátu nikdy nenašla ropa. Jeho ekonomike tak dnes dominujú reality, stavebníctvo a turizmus. Posledne menovaný sektor pritom do veľkej miery využíva práve tradície spojené s morom a horami.
Ak sa z rovnomenného mesta Rás al-Chajmá vyberiete výpadovkou pozdĺž pobrežia smerom k horám, narazíte na perlovú
Zostáva vám 71% na dočítanie.