Dreamstime
StoryEditor

Ako firmám pomáha s lovom talentov štát?

29.11.2021, 13:29
Špičkové mozgy k nám zo zahraničia lákajú aj firmy z oblasti medicíny a biotechnológií.

Pavol Čekan, šéf spoločnosti MultiplexDX, ktorá je známa okrem iného výrobou testov na ochorenie COVID-19, pre HN pred časom uviedol, že firma takýmto spôsobom získala viacero talentovaných ľudí, či už cudzincov, alebo Slovákov pracujúcich pre zahraničné koncerny.

Fínska spoločnosť Peikko, ktorá je globálnym producentom stavebných dielcov a materiálov, zamestnáva vo svojej fabrike v Kráľovej nad Váhom 400 ľudí – najviac zo všetkých jej pobočiek po celom svete. Nejde pritom len o robotnícke profesie, ale aj o vysokokvalifikované pracovné miesta. „Slovensko nie je už ani zďaleka medzi zahraničnými investormi vnímané ako lacná montážna dielňa,“ uviedol pre HN Topi Paananen, šéf celého koncernu Peikko.

Časť zahraničných firiem sem možno pred rokmi prišla najmä pre lacnú pracovnú silu. Slovensko ako členská krajina Európskej únie a eurozóny im však v súčasnosti ponúka stabilitu, ktorá je pre investorov kľúčovým faktorom. Preto po zvýšení životnej úrovne a miezd u nás neodchádzajú ďalej na východ za lacnejšími podmienkami, ale investujú tu práve do inovácií, výskumu a vývoja.

Špecifickým segmentom sú informačné technológie, ktoré sa rozvíjajú extrémne rýchlo. O IT expertov schopných prispôsobiť sa prudkému vývoju je preto vo svete obrovský záujem. Mnoho mladých Slovákov si po skončení školy nájde kvôli neraz niekoľkonásobne lepším platovým podmienkam prácu na Západe, prípadne absolvuje IT vzdelanie už na niektorej špičkovej svetovej univerzite.

Naše firmy sa tak neraz musia spoliehať na mozgy z východných štátov. A tí sem naozaj chodia. Podľa Ivana Kotuliaka, dekana Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, je na tejto škole spomedzi zahraničných študentov najviac Ukrajincov. Mnohí mladí ľudia už počas štúdia pracujú v niektorej slovenskej IT firme.

Aktívnym sa v tomto smere snaží byť aj štát. Začiatkom minulého týždňa navštívila Moldavsko štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí Ingrid Brocková. Cieľom jej cesty bola okrem iného podpora príchodu moldavských IT talentov na Slovensko. „V novembri sme spustili informačnú kampaň na prilákanie týchto talentov do našej krajiny. Veľmi si ceníme aj zapojenie spoločností ESET a Orange Slovensko. V súčasnosti oslovujeme ďalšie renomované IT firmy na Slovensku s ponukou zapojiť sa do programu mobility Digitálne Talenty,“ tvrdí v tlačovej správe zaslanej HN Marián Vlasatý, riaditeľ Európskej migračnej agentúry, ktorá koordinuje program pracovnej mobility medzi Moldavskom a Slovenskom.

01 - Modified: 2024-11-04 15:58:56 - Feat.: - Title: Ukrajinská armáda informovala Baerbockovú o využití protilietadlového systému 02 - Modified: 2024-11-04 15:56:18 - Feat.: - Title: Scholz a Rutte sa zhodli, že je potrebné posilniť európsky pilier NATO 03 - Modified: 2024-11-04 15:18:20 - Feat.: - Title: VEĽKÁ ANALÝZA: Harrisová a Trump, dvaja nezmieriteľní. Kam povedie Ameriku nový prezident? 04 - Modified: 2024-11-04 15:09:26 - Feat.: - Title: Pellegrini zablahoželal moldavskej prezidentke Sanduovej k znovuzvoleniu 05 - Modified: 2024-11-04 14:52:14 - Feat.: - Title: Voľby v Moldavsku sú dôkaz o ukradnutí volieb v Gruzínsku, tvrdí Zurabišviliová
menuLevel = 2, menuRoute = focus/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
05. november 2024 04:38