veterné turbíny, jadrová elektráreňReuters
StoryEditor

Má využívanie jadra budúcnosť?

01.07.2018, 00:00
Patrí to k prioritám nášho predsedníctva vo V4.

„Jadrová energetika bude musieť o svoje miesto na slnku bojovať. Bezpochyby jadro by malo mať svoje miesto,“ povedal na Európskom jadrovom fóre český minister priemyslu a obchodu Tomáš Hüner.

Česi, podobne ako aj Slováci, majú záujem vo využívaní jadrovej energie pokračovať. Podľa Šefčoviča je hlavne dôležitá bezpečnosť jadrových zariadení v krajinách Európskej únie či predĺženie ich životnosti. Upriamil tiež pozornosť na terajší nedostatok jadrových expertov.

Slovensko tiež pred vyše týždňom prebralo svoje predsedníctvo vo Vyšehradskej štvorke. K našim prioritám patrí aj obhajoba atómovej energie, čo však nezdieľajú rovnako ďalší členovia skupiny.

Príkladom je Poľsko, ktoré jadrovú energiu nevyrába a odštartovanie svojej prvej elektrárne stále odkladá.

Podobný názor ako my o svetlej budúcnosti jadrových elektrární zdieľa však William D. Magwood, generálny riaditeľ Agentúry pre jadrovú energiu.

V rozhovore pre portál euractiv.sk spomenul intenzívne tempo rastu jadrových elektrární vo svete.

Vidí však aj rozdiel medzi západnou a východnou Európu. Tá prvá je podľa neho nehostinným priestorom pre stavbu nových elektrární pre nepriaznivú politickú klímu a dôraz na obnoviteľné zdroje, na východe je však situácia iná.

28. máj 2022 02:34