Fakt, že Spojené štáty sa odvracajú od svojho dlhoročného partnera Japonska, prinútil lídrov v Tokiu prehodnotiť svoju doterajšiu geopolitickú a obchodnú stratégiu.
Japonsko, kedysi jeden z najsilnejších globálnych hráčov s rýchlo sa rozvíjajúcim hospodárstvom, bojuje v uplynulých dvoch desaťročiach so stagnáciou.
Po prudkom raste v 60., 70. a 80. rokoch minulého storočia prišiel koncom 90. rokov a začiatkom tretieho tisícročia návrat do tvrdej reality, z ktorej sa Japonci dodnes nevedia vymaniť.
Tokio si v posledných mesiacoch a rokoch čoraz viac uvedomuje ekonomický potenciál čínskeho trhu s vyše 1,4 miliardy obyvateľov.
Kým ešte pred desiatimi rokmi sa vzájomná obchodná výmena tovarov a služieb pohybovala okolo úrovne 250 miliárd dolárov, vlani
to už bolo zhruba o sto miliárd dolárov viac. V porovnaní s predchádzajúcim rokom išlo o 10-percentný nárast.
Biznisu chcú pomôcť aj politici. Japonský premiér Šinzó Abe pricestoval uplynulý víkend na trojdňovú návštevu Číny. Išlo vôbec o prvú cestu šéfa vlády v Tokiu do Číny za posledných sedem rokov.
S čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom hovoril Abe okrem iného aj o možnosti uzatvorenia dohody o voľnom obchode medzi oboma krajinami.