Tamojšia vláda vedená šéfom konzervatívnej strany GERB Bojkom Borisovom schválila nákup ôsmich stíhačiek z dielne Lockheed Martin za 1,13 miliardy eur.
Pôjde o stíhačky rovnakého typu, aké dostane aj Slovensko, teda F-16 Block 70. Súčasťou kontraktu bude podpora, tréning pilotov a strely.
Ide o najväčší nákup Sofie vo vojenskej oblasti od pádu komunizmu pred necelými troma desaťročiami.
Podobne ako vlani u nás, aj v Bulharsku vyvolal nákup stíhačiek rozporuplné ohlasy na politickej scéne a v médiách. Nákup krátko po jeho odklepnutí vetoval prezident Rumen Radev, ktorý je bez straníckej príslušnosti.
Radev je bývalým stíhacím pilotom a veliteľom vzdušných síl. Z pozície hlavy štátu je zároveň hlavným veliteľom bulharskej armády. Radev verejne podporoval lacnejší variant nákupu. Jeho favoritom bol práve švédsky Saab s Gripenmi.
Prezident tiež poukázal na to, že Slovensko i Bahrajn získali v nedávnych kontraktoch rovnaké stroje lacnejšie než Bulhari.
Nákup kritizovala aj socialistická opozícia, ktorá ho označila za predražený. „Dá sa povedať, že z nákupu stíhačiek sa v Bulharsku stala politická záležitosť,“ uviedla pre HN Vessela Černevová, zástupkyňa riaditeľa Európskej rady medzinárodných vzťahov a bývalá hovorkyňa bulharského ministerstva zahraničných vecí.
Obranný výbor sofijského parlamentu však veto prezidenta aj kritiku opozície zmietol zo stola. Triumf Lockheed Martin v čiernomorskej krajine je tak podľa všetkého definitívnou vecou. Bulhari by mali nové stroje F-16 dostať v rokoch 2023 a 2024.