A tiež, aby miestnym uľahčila podnikanie. Je si totiž dobre vedomá toho, že jej historický vývoj nenadelil za suseda (s výnimkou Ruska, ale ich vzťah je zložitý) žiadnu ekonomickú veľmoc, ktorá by ju ťahala hore. Keď k tomu pridáme domáci trh, ktorý s 3,7 milióna obyvateľov môžeme ťažko považovať za motor ekonomiky, a absenciu významnejších zásob nerastných surovín, niet sa čo čudovať.
Práve preto sa tunajšia vláda snaží vytvoriť čo najliberálnejšie a najprívetivejšie podnikateľské prostredie. O tom, že sa jej to darí, svedčí napríklad umiestnenie v prestížnom porovnaní Svetovej banky „Doing Business“, kde každoročne poskakuje vpred.
Od roku 2016 si polepšila celkovo o desať priečok a v tom aktuálnom jej patrí skvelé šieste miesto za krajinami ako Nový Zéland, Singapur, Dánsko, Hongkong a Južná Kórea. Len na porovnanie, Slovensku patrí 42. miesto.
V čiastkových ukazovateľoch ako ochrana minoritných investorov či začatie podnikania patrí Gruzínsku dokonca druhá priečka. Pre Slováka znie ako utópia skutočnosť, že založenie firmy trvá v Gruzínsku iba dva dni a celú byrokraciu s tým súvisiacu vybavíte na jednom mieste za niekoľko desiatok minút.
Na tomto mieste spomeňme ešte niekoľko čísel, ktoré vyprodukovala pomerne radikálna zmena daňového systému v krajine v rokoch 2004 až 2008. Počet daní sa znížil z 21 na šesť, Gruzínci napríklad neplatia daň z dedičstva či prevodu majetku.
Daň z príjmov fyzických osôb je 20 percent, právnických len 15 percent, jednotná DPH je na úrovni 18 percent.
Dividendy sú zdanené piatimi percentami a od januára 2017 platí takzvaná estónska daňová reforma s nulovým zdanením reinvestovaného zisku. Navyše, ako uvádza portál businessinfo.cz, podľa gruzínskej ústavy sa musí akákoľvek zmena daní schváliť v referende, čo zaručuje veľkú daňovú stabilitu.
Okrem toho Gruzínsko v posledných rokoch uzavrelo dohodu o voľnom obchode s viacerými krajinami vrátane Európskej únie.
Všetky tieto opatrenia pomaly, ale isto prinášajú ovocie, no až budúcnosť ukáže, kam túto malú krajinu jej ekonomický liberalizmus zavedie. Rast HDP sa za posledné dva roky pohyboval tesne pod hranicou piatich percent a zhruba na tejto solídnej úrovni sa očakáva aj v najbližšom období.