Reuters
StoryEditor

Pomáhať a chrániť

01.09.2019, 00:00
A aj keď je dodržiavanie dopravných predpisov niekedy diskutabilné, polícia sa teší v krajine značnému rešpektu.

Prispeli k tomu aj opatrenia niekdajšieho prezidenta Michaila Saakašviliho, ktorý rázne zasiahol proti bujnejúcej korupcii (dnes sú tak v tomto ohľade podľa správy WEF šesť priečok pred Slovenskom na 41. mieste).

Vymenil veľkú časť príslušníkov polície, policajné stanice sú v prevažnej väčšine presklené budovy pre väčšiu transparentnosť. Množstvo policajtov v uliciach je pozoruhodné.

Čo znamená gruzínske „pomáhať a chrániť“, sme mali zistiť v Tbilisi. Šesťprúdovú hlavnú triedu totiž na dlhom úseku nepretína ani jeden priechod pre chodcov. Ako ju prejsť s invalidným vozíkom, keď podchody nie sú bezbariérové? Hútame, ako ďalej, a napokon nesmelo oslovujeme neďaleko stojacich policajtov.

„Poďte,“ kývne na nás jeden z nich a bez mihnutia oka sa vrhne do premávky. Postupne, pruh za pruhom, zastavuje zdvihnutou rukou dopravu a my sa za niekoľko desiatok sekúnd dostaneme bezpečne cez cestu.

Gruzínci sú národ s dlhou históriou, na ktorú sú patrične hrdí. A ich pohostinnosť je naozaj veľká a úprimná. Ak potenciál svojej krajiny využijú naplno, možno si už onedlho naozaj zaslúžia titul zakaukazského ekonomického tigra.

29. máj 2022 02:14