„Celé 21. storočie bude patriť Číne a Ázii,“ potvrdil pre HN analytik J&T Banky Stanislav Pánis.
Ak by teda niekto mohol v druhej polovici Čínu skutočne ohroziť, tak to pravdepodobne bude India alebo blok krajín juhovýchodnej Ázie. V oboch prípadoch ide o ekonomiky, ktoré sa v porovnaní s ostatným svetom rozvíjajú veľmi rýchlo.
V prospech Indie hovorí nielen rýchly rast, ale aj pozitívna demografická krivka. Krajina by sa už do piatich rokov mala stať svetovou jednotkou v počte obyvateľov. Kým však počet jej obyvateľov bude aj naďalej dramaticky rásť až do 60. rokov, Čína dosiahne v priebehu nasledujúcej dekády populačný strop.
India sa pritom nespolieha iba na prírastok mladého produktívneho obyvateľstva. Vláda premiéra Narendru Modiho nalieva miliardy dolárov do rozvoja infraštruktúry, vysokoškolského vzdelávania a lákania investícií predovšetkým v segmente špičkových technológií.
Okrem Číny a Indie sa však v nasledujúcich dekádach budú posilňovať aj ekonomiky juhovýchodnej Ázie. Napríklad Indonézia, ktorá je dnes z hľadiska HDP v parite kúpnej sily svetovou osmičkou, sa do polovice storočia posunie na štvrtú priečku. Zanechá za sebou takých hráčov ako Nemecko alebo Japonsko. Najväčší skok v rebríčku top ekonomík prisudzujú dlhodobé predikcie Vietnamu a Filipínam.