StoryEditor

Hrozí regiónu nová forma kolonializmu?

16.02.2020, 23:00
Afrika bola niekoľko storočí predovšetkým pod ekonomickým vplyvom európskych krajín, ktoré v tunajších kolóniách ťažili nerastné suroviny.

Aj preto je napríklad jedným z najdôležitejších ekonomických partnerov Tuniska, Maroka alebo Alžírska Francúzsko.
Situácia sa však aj v tomto smere začína otáčať a na scéne si už niekoľko rokov posilňuje svoje pozície ďalší hráč – Čína. Najľudnatejšia krajina sveta investuje stovky miliárd dolárov do rozvoja cestnej či energetickej infraštruktúry v afrických krajinách. Stavia tam hotely, nemocnice, celé rezidenčné štvrte či biznis centrá.
Hoci sa ozývajú hlasy varujúce pred prílišnou ekonomickou závislosťou od Číny a novou formou kolonializmu, samotní Afričania to tak nevnímajú. „Pre nás je to príležitosť pre ďalší rozvoj. Čínu považujeme za rovnakého partnera akým je napríklad Európa či Spojené štáty,“ pripomenul pre HN Andrew Chimphondah, riaditeľ organizácie Shelter Afrique. Inštitúcia sídliaca v kenskom Nairobi sa zaoberá financovaním bývania v desiatkach afrických krajín.

O investície v afrických krajinách majú čoraz väčší záujem aj štáty strednej a východnej Európy, ktoré tu nikdy žiadne kolónie nemali. Medzi ne patrí aj Česko. „Po roku 2014 sme sa vrátili do Afriky. V minulosti sme v dôsledku finančných škrtov museli zatvoriť niektoré zastúpenia. Teraz sme späť v Ghane, Keni či Zambii. Veľmi úspešne sa snažíme podnikať a exportovať do Juhoafrickej republiky, kde máme české investície. Novým trhom je tiež Senegal, vstupujeme do krajín Sahelu a otvárame ambasádu v Mali,“ uviedol v nedávnom rozhovore pre HN námestník českého ministra zahraničných vecí Martin Tlapa.

01 - Modified: 2026-01-05 10:14:06 - Feat.: - Title: Prímerie medzi Thajskom sa implementuje postupne, tvrdí Peking 02 - Modified: 2026-01-04 07:31:10 - Feat.: - Title: Čína vyzýva USA na prepustenie Madura, americkú operáciu považuje za jasné porušenie medzinárodného práva 03 - Modified: 2026-01-02 21:27:41 - Feat.: - Title: Moskva vštepuje Afrike svoju mentalitu. Stavia Ruské domy, láka obyvateľov na šach aj štúdium 04 - Modified: 2026-01-02 20:03:53 - Feat.: - Title: I Če-mjong cestuje za Si Ťin-pchingom. Južná Kórea bude naďalej rešpektovať politiku jednej Číny 05 - Modified: 2026-01-02 12:44:25 - Feat.: - Title: Učí deti zapaľovať oheň a Taiwan podľa nej patrí Číne. AI hračka šíri propagandu a nebezpečné návody
menuLevel = 2, menuRoute = focus/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
07. január 2026 02:43