archív
StoryEditor

Ako sa zvyšuje podiel bohatých na majetku?

16.03.2021, 13:13
Zväčšovanie majetkových nerovností vidno ešte v jednej zaujímavej štatistike, ktorú zverejnila americká centrálna banka Fed.

Podľa nej bohatstvo päťdesiatky najmajetnejších obyvateľov Spojených štátov dosiahlo úroveň kompletného majetku chudobnejšej polovice obyvateľstva celej 330-miliónovej krajiny. V oboch prípadoch ide približne o dva bilióny dolárov.

Nastolené trendy pritom hovoria jasne – zatiaľ čo majetok najbohatších stúpol za uplynulé mesiace o stovky miliárd dolárov, tí chudobní strácajú. Aj tu je hlavným dôvodom fakt, že z rastu akciových trhov či cien komodít ťažia predovšetkým tí najbohatší. Chudobní ľudia majú neraz problém vyžiť zo svojho platu a na investovanie tak nemôžu ani pomyslieť. Koronakríza pritom tento stav len zhoršuje.

Aktuálne podľa štúdie Fedu vlastní desatina najmajetnejších ľudí v USA sedem z desiatich dolárov v krajine. A jedna stotina najbohatších – teda niečo viac ako tri milióny Američanov – disponuje takmer jednou tretinou celého majetku nachádzajúceho sa v Spojených štátoch.

Väčšiny Slovákov sa hrozba znižovania majetku až tak bytostne nedotýka. Na rozdiel povedzme od Spojených štátov či niektorých ďalších západných krajín, kde ľudia žijú prevažne v podnájmoch, je totiž jednou z tradičných priorít obyvateľov našej krajiny zabezpečenie si vlastnej strechy nad hlavou. A práve koronakríza vyháňa ceny nehnuteľností do astronomických výšok. Odhaduje sa, že priemerná cena bytu v Bratislave stúpa každý deň o desiatky eur. Zastavenie tohto zdražovania pritom experti v najbližšej budúcnosti neočakávajú. Mnohým obyvateľom Slovenska sa tak paradoxne napriek kríze hodnota majetku uloženého v byte či v rodinnom dome rapídne zvyšuje.

Vážnejšie problémy môžu mať ľudia bez vlastného bývania, ktorým sa možnosť kúpiť si v dohľadnej dobe byt radikálne vzďaľuje. Dvojnásobne to platí vtedy, ak ide o ľudí s nižším vzdelaním či kvalifikáciou. Práve im totiž v dôsledku ekonomických zmien vyvolaných pandémiou COVID-19 najviac hrozí strata práce. „Niektoré procesy sa zautomatizujú a zrobotizujú, takže to, čo sa pôvodne plánovalo vo vzdialenejšej budúcnosti, príde oveľa rýchlejšie a intenzívnejšie,“ pripomína pre HN Ivana Molnárová, šéfka spoločnosti Profesia špecializovanej na trh práce.

01 - Modified: 2022-08-02 17:42:13 - Feat.: - Title: Na Slovensku chýbajú sudcovia, viacerí nespĺňajú podmienky 02 - Modified: 2022-08-01 15:19:28 - Feat.: - Title: EYOF 2022: Talenty na Slovensku máme, no nesmieme ich strácať! 03 - Modified: 2022-08-01 12:14:02 - Feat.: - Title: Budaj: Slovensko sa na väčšine územia môže spoliehať len na zadržiavanie zrážok 04 - Modified: 2022-08-01 09:48:39 - Feat.: - Title: V Rimavskej Sobote vykopali jednu z najhlbších studní sveta. Bola taká hlboká, ako je Empire State Building vysoká 05 - Modified: 2022-07-27 14:30:31 - Feat.: - Title: Česká armáda bude viac než rok pomáhať s ochranou nášho vzdušného priestoru
menuLevel = 2, menuRoute = focus/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
03. august 2022 09:16