archív
StoryEditor

Ako sa zvyšuje podiel bohatých na majetku?

16.03.2021, 13:13
Zväčšovanie majetkových nerovností vidno ešte v jednej zaujímavej štatistike, ktorú zverejnila americká centrálna banka Fed.

Podľa nej bohatstvo päťdesiatky najmajetnejších obyvateľov Spojených štátov dosiahlo úroveň kompletného majetku chudobnejšej polovice obyvateľstva celej 330-miliónovej krajiny. V oboch prípadoch ide približne o dva bilióny dolárov.

Nastolené trendy pritom hovoria jasne – zatiaľ čo majetok najbohatších stúpol za uplynulé mesiace o stovky miliárd dolárov, tí chudobní strácajú. Aj tu je hlavným dôvodom fakt, že z rastu akciových trhov či cien komodít ťažia predovšetkým tí najbohatší. Chudobní ľudia majú neraz problém vyžiť zo svojho platu a na investovanie tak nemôžu ani pomyslieť. Koronakríza pritom tento stav len zhoršuje.

Aktuálne podľa štúdie Fedu vlastní desatina najmajetnejších ľudí v USA sedem z desiatich dolárov v krajine. A jedna stotina najbohatších – teda niečo viac ako tri milióny Američanov – disponuje takmer jednou tretinou celého majetku nachádzajúceho sa v Spojených štátoch.

Väčšiny Slovákov sa hrozba znižovania majetku až tak bytostne nedotýka. Na rozdiel povedzme od Spojených štátov či niektorých ďalších západných krajín, kde ľudia žijú prevažne v podnájmoch, je totiž jednou z tradičných priorít obyvateľov našej krajiny zabezpečenie si vlastnej strechy nad hlavou. A práve koronakríza vyháňa ceny nehnuteľností do astronomických výšok. Odhaduje sa, že priemerná cena bytu v Bratislave stúpa každý deň o desiatky eur. Zastavenie tohto zdražovania pritom experti v najbližšej budúcnosti neočakávajú. Mnohým obyvateľom Slovenska sa tak paradoxne napriek kríze hodnota majetku uloženého v byte či v rodinnom dome rapídne zvyšuje.

Vážnejšie problémy môžu mať ľudia bez vlastného bývania, ktorým sa možnosť kúpiť si v dohľadnej dobe byt radikálne vzďaľuje. Dvojnásobne to platí vtedy, ak ide o ľudí s nižším vzdelaním či kvalifikáciou. Práve im totiž v dôsledku ekonomických zmien vyvolaných pandémiou COVID-19 najviac hrozí strata práce. „Niektoré procesy sa zautomatizujú a zrobotizujú, takže to, čo sa pôvodne plánovalo vo vzdialenejšej budúcnosti, príde oveľa rýchlejšie a intenzívnejšie,“ pripomína pre HN Ivana Molnárová, šéfka spoločnosti Profesia špecializovanej na trh práce.

01 - Modified: 2021-03-16 12:21:11 - Feat.: 0 - Title: Miliardy tečú najbohatším. Ako koronakríza roztvára majetkové nožnice?
01 - Modified: 2022-06-27 11:58:47 - Feat.: - Title: Šefčovič: Milióny pre Slovensko cez plán obnovy sú výborná správa 02 - Modified: 2022-06-27 11:10:56 - Feat.: - Title: Brusel zhoddnotí opatrenia pre realizáciu prvej platby z Plánu obnovy 03 - Modified: 2022-06-27 12:58:30 - Feat.: - Title: Brusel hlási dobrú správu pre Slovensko. Dostaneme prvých 400 miliónov z plánu obnovy 04 - Modified: 2022-06-27 07:35:02 - Feat.: - Title: Počet úmrtí na Slovensku bol v máji nižší ako päťročný priemer 05 - Modified: 2022-06-26 08:00:00 - Feat.: - Title: Vysvetľujeme: Už o pár dní sa ceny budú zaokrúhľovať na päť centov. Čo to znamená a končia drobné mince?
menuLevel = 2, menuRoute = focus/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
27. jún 2022 17:53