Nesprávne vymenený kĺb na zdravej nohe, pomýlené oko, fatálne chyby pri zákrokoch. Je to pár dní, čo Slovenskom otriasla správa o chybne realizovanom zákroku a vyoperovanom oku onkologického pacienta. Ten v ružinovskej nemocnici prišiel úplne o zrak. Nie je to prvý prípad ľudskej tragédie a omylu v zdravotníckom zariadení. Ako sa v dnešnom systéme dokáže poškodený pacient domôcť kompenzácie za škodu, ktorá mu vznikla?
Súdne a mimosúdne dohody
Prípad chybne operovaného oka, ktorý sa skončil úplnou slepotou pacienta, sa stal ešte v novembri minulého roka. Informáciu o udalosti však priniesla až minulý týždeň agentúra TASR. Pacient mal onkologické ochorenie oka, po omyle pri operácii prišiel o zrak. Rodina podala podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou až v máji tohto roka. Nemocnica dovtedy bola s pacientom v kontakte, ale žiadne odškodnenie nedostal.
Svoju vinu nespochybnila nemocnica ani samotná lekárka. Pre Denník N uviedla, že zodpovednosť berie na seba. „Žiaľ, to je niečo, čo sa nedá do konca života odpustiť, to nemôže ani farár, sudca, ani nikto, to si budem niesť do konca života so sebou,“ povedala v stanovisku pre Denník N lekárka. Prípad zatiaľ prešetruje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a možné je aj trestné stíhanie pre trestný čin ublíženia na zdraví z nedbanlivosti a finančné odškodnenie....
Zostáva vám 85% na dočítanie.