StoryEditor

Inovatívna diagnostika - moderná budúcnosť zdravotníctva

24.06.2022, 00:00

Siemens Healthineers - celosvetový líder v oblasti medicínskej technológie

Ktovie, ako by sa tvárili naši predkovia, ktorí v roku 1902 pracovali bratislavskom v závode Siemens- Schuckert, keby videli enormný pokrok, ktorý spoločnosť spravila za 120 rokov. Vtedy sa spoločnosť sústredila na výrobu elektrických strojov, zariadení a predmetov slúžiacich na osvetlenie a prenos energie. Postupne sa začala aj aktivita v oblasti medicínskej techniky. Úspechy spoločnosti Siemens a jej Divízie medicínskej techniky podnietili v roku 2015 vznik samostatnej spoločnosti, ktorá sa pod značkou Siemens Healthineers etablovala ako celosvetový líder v oblasti medicínskej technológie. Spoločnosť si dlhodobo drží vedúce postavenie v oblasti počítačovej tomografie či magnetickej rezonancie celosvetovo aj na Slovensku. Patrí taktiež k vedúcim dodávateľom angiografických, röntgenových a iných, nielen diagnostických zariadení. Jej postavenie je významné aj v oblasti nukleárnej medicíny a aj vo vytváraní inovatívneho portfólia medicínskych prístrojov s prvkami umelej inteligencie.

Špičkové technológie

V roku 1974 predstavila spoločnosť Siemens na kongrese Severoamerickej rádiologickej spoločnosti prvú CT snímku ľudskej hlavy. Dnes je Siemens Healthineers najväčším výrobcom CT prístrojov a v nemeckom Forchheime má najväčší výrobný závod, ktorý vyrába röntgenové a CT prístroje pre zdravotnícke zariadenia na celom svete.

image
Siemens Healthineers

Aktuálne je vo výstavbe aj nový “Siemens Healthineers Campus”. Jeho súčasťou bude aj ultra-moderný výrobný závod so zameraním na výrobu komponentov pre medicínsku techniku a na výskum a vývoj vrátene výroby revolučného CT prístroja NAEOTOM Alpha® s photon counting Quantum technológiou.

Nový závod bude plne digitálne prepojený a bude disponovať vysoko automatizovaným zariadením, ktoré pomôže znížiť výrobné náklady, zvýšiť kvalitu produktov a poskytnúť dostatočnú kapacitu pre ďalší rast v budúcnosti. Špeciálne vyvinutý energetický koncept bol navrhnutý tak, aby umožnil takmer CO2 neutrálnu prevádzku komplexu.

Investícia Siemens Healthineers výrobného závodu High Energy Photonics Center vo Forchheime, v Nemecku, na ploche 47000 m2 a so 700 zamestnancami, predstavuje výšku 350 miliónov EUR. V roku 2023 je naplánované spustenie výroby.

Počas bohatej histórie spoločnosti Siemens bolo na Slovensku inštalovaných viac ako 1300 zariadení medicínskej techniky a laboratórnej diagnostiky. Vznikli vývojové laboratóriá pre röntgenové a CT prístroje Siemens Healthineers a počet zamestnancov sa rozrástol na viac ako 750. Vďaka nim sa darí napĺňať vízie, pretaviť ich do úspešnej realizácie a vytvárať inovatívne zdravotníctvo. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti na Slovensku zvyšujú kvalitu starostlivosti o pacientov, modernizujú svoje vybavenie a pracovné postupy aj vďaka špičkovým prístrojov Siemens Healthineers.

image
Siemens Healthineers

Inovatívne prístroje pre pacientov na Slovensku

Príkladom medicínskeho zariadenia, ktoré sa zameriava na využívanie najmodernejšej technológie je Diagnostické centrum Jessenius, a.s. v Nitre. Centrum poskytuje zdravotnú starostlivosť pacientom už viac ako dve desaťročia. Od svojho založenia v roku 2001 sa zameriava najmä na poskytovanie zdravotnej starostlivosti prostredníctvom kvalitného prístrojového vybavenia a preto investuje do najmodernejších technológií. Vďaka tomu sa dlhodobo radí medzi najkvalitnejšie diagnostické pracoviská na Slovensku. Do jeho inovatívneho prístrojového vybavenia patria diagnostické zariadenia, ktoré sú jedinečné aj v rámci stredoeurópskeho regiónu. Je medzi nimi prístroj magnetickej rezonancie najnovšej generácie MAGNETOM Free.Max, ktorý predstavuje výrazný technologický posun na poli MR. Prístroj s pacientskym otvorom so šírkou 80 cm, prispieva k vyššiemu komfortu vyšetrení u obéznych, klaustrofobických pacientov a aj pacientov s kovovými implantátmi. Unikátna High-V MRI technológia posúva doterajšie limity v MR diagnostike. Vďaka strednej veľkosti magnetického poľa umožňuje vyšetriť aj pacientov s metalickými implantátmi s nižšou mierou artefaktov, v porovnaní s 1,5T alebo 3T MR prístrojmi, čím prispieva k istote pre klinické rozhodnutia.

Softvérové vybavenie zahŕňa prvky umelej inteligencie pre precíznejšiu a efektívnejšiu diagnostiku odborníkov v oblasti rádiológie. Výhoda prístroja spočíva aj v unikátnej technológii „dry cool“, ktorá využíva iba 0,7 litra hélia na chladenie supravodivého magnetu. To má pozitívny vplyv na prevádzkové náklady, ktoré sú počas celého životného cyklu zariadenia až o 30 percent nižšie ako pri bežných MR skeneroch.

Na Slovensku sú aktuálne inštalované dva takéto prístroje, pričom prvý bol inštalovaný v Nemocnici s poliklinikou Brezno už v decembri 2021.

Svetový unikát v Nitre - revolučná Quantum technológia otvára novú éru v CT zobrazovaní

Diagnostické centrum Jessenius je zároveň jedným z prvých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti na svete a úplne prvým na Slovensku, ktoré bude už čoskoro prevádzkovať najmodernejší CT prístroj NAEOTOM Alpha®. Revolučná technológia a presnejšia diagnostika s nižšou dávkou žiarenia a unikátnou Quantum technológiou otvára novú éru komplexných vyšetrení. Dokáže zobrazovať najjemnejšie tkanivové štruktúry s priestorovým rozlíšením až do 0,11 mm, kalcifikáty v cievach či metastázy v kostiach a prináša pacientovi detailnejšiu diagnostiku pri vyššom komforte. Základom prevratnej Quantum technológie, ktoré bola vyvinutá v spoločnosti Siemens Healthineers, je nový jedinečný detektor počítajúci fotóny, teda častice elektromagnetického žiarenia, vďaka ktorému je možné prekonať obmedzenia súčasných CT a zároveň znížiť tak radiačnú dávku aj o viac ako 50 %.

Prínosom pre pacientov môže byť aj Pure Lumen technológia, ktorá vytvára špecializované zobrazenie ciev bez kalcifikácie pri vyšetrení srdca na posúdenie závažnosti ochorenia koronárnych artérií. Práve toto zobrazenie umožňuje nahradenie niektorých angiografických zákrokov aj u pacientov s vápenatými usadeninami v koronárnych tepnách.

Revolučný význam zavedenia novej technológie počítačovej tomografie do praxe by sa dal prirovnať k prechodu od čiernobielej fotografie k farebnej digitálnej snímke. Prevratná novinka je výsledkom takmer 15-ročnej náročnej práce na výskume a vývoji novej technológie. Skutočnosť, že prístroj predstavuje jeden z najväčších pokrokov v tejto oblasti za poslednú dekádu, potvrdzuje aj vyhlásenie Americkej liekovej agentúry (FDA) pri uvedení prístroja NAEOTOM Alpha® na trh.

Tvoríme nemocnice budúcnosti

Špičkové prístroje Siemens Healthineers sa stanú súčasťou aj najväčšieho súkromného projektu v zdravotníctve na Slovensku, ktorým je výstavba nemocnice novej generácie Bory v Bratislave. Strategické partnerstvo so spoločnosťou Penta Hospitals International zlepší kvalitu zdravotnej starostlivosti prostredníctvom precíznej medicíny a digitálnych zdravotníckych riešení. Ide o dôležitý míľnik na ceste k modernizácii, digitalizácii a celkovej transformácii slovenského zdravotníctva. Obe spoločnosti podpísali v máji 2022 Zmluvu o strategickom partnerstve v hodnote viac ako 30 miliónov EUR na dobu 15 rokov.

Zmluva zahŕňa dodávku a komplexné služby pre prístroje počítačovej tomografie, pokročilej terapie, magnetickej rezonancie, röntgeny, molekulárneho zobrazovania či zariadenia nukleárnej medicíny. Súčasťou dohody je aj významný vzdelávací program zameraný na inovatívne nástroje, ako sú Smart Simulator, PEPconnect a Cinematic Anatomy, ako aj inovatívne riešenia založené na umelej inteligencii. Ich cieľom je pomáhať lekárom v poskytovaní najkvalitnejšej zdravotnej starostlivosti pre pacientov na Slovensku.

image
Siemens Healthineers

Prispievame k precíznej medicíne

Diagnostické prístroje Siemens Healthineers sa nachádzajú na mnohých rádiologických oddeleniach na celom Slovensku. Celkový počet inštalácií zobrazovacej techniky je viac ako 800. Najväčší poskytovatelia zdravotnej starostlivosti postupne zaraďujú do svojho vybavenia moderné diagnostické prístroje Siemens Healthineers na báze umelej inteligencie, ktoré pomáhajú redukovať rutinné činnosti a umožňujú medicínskemu personálu sústrediť sa viac na pacienta a prispievajú k precíznej medicíne.

V najväčšej detskej nemocnici na Slovensku, v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave, sú diagnostické zariadenia kľúčové pre každodennú prácu medicínskych špecialistov pri starostlivosti o malých pacientov. Umožňujú precíznu diagnostiku a ponúkajú široké spektrum vyšetrení ako aj získavanie konzistentných dát pre klinické rozhodnutia. Vďaka širokému portfóliu moderných diagnostických prístrojov zahŕňajúcich röntgenové systémy, ultrazvukové prístroje a aj inovatívny prístroj magnetickej rezonancie MAGNETOM Vida, a v kombinácii s komplexnou ponukou služieb Siemens Healthineers, sa Národný ústav detských chorôb radí medzi technologicky najlepšie vybavených poskytovateľov zdravotnej starostlivosti na Slovensku.

menuLevel = 1, menuRoute = pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = pr-clanky, homepage = false
24. september 2023 21:51