Sami seba pasujú do pozície akéhosi protipólu západných veľmocí vedených Spojenými štátmi. Pôvodne začínali ako skupina štyroch krajín, po pondelňajšom rozšírení ich je však už desať. Najmä vďaka Indii a Číne zastupujú takmer polovicu svetovej populácie. A pomocou vzájomnej spolupráce chcú vytvoriť silný globálny blok, ktorý by časom dokázal odsunúť dolár z pozície hlavnej svetovej meny.
Skupina štátov BRICS získava čoraz významnejšie postavenie vo svetovej ekonomike. To sa ešte posilnilo po tom, čo do nej začiatkom tohto týždňa, teda s príchodom roka 2024, vstúpilo päť nových krajín – Egypt, Etiópia, Irán, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty. I vďaka tomu dnes desiatka štátov skupiny BRICS tvorí viac ako štvrtinu svetového hrubého domáceho produktu.
V nasledujúcich otázkach a odpovediach si prečítajte, odkedy BRICS buduje svoju značku, ako zvyšuje svoj vplyv v globalizovanej ekonomike aj vďaka čomu sa chce zbaviť od závislosti od Západu.
1. Odkedy BRICS buduje svoju značku?
Pojem BRIC prvýkrát použil vo svojej štúdii z roku 2001 Jim O‘Neill, bývalý šéf Goldman Sachs Asset Management. Išlo o publikáciu venovanú budúcim investičným stratégiám zameraným na budovanie globálnej ekonomiky. Šlo o skratku štyroch najvýznamnejších rozvíjajúcich sa ekonomík – Brazílie, Ruska, Indie a Číny.
Skratka sa odvtedy postupne začala udomácňovať v médiách i v odborných publikáciách. Časom sa zapáčila i samotným členom skupiny, ktorí v tom videli šancu vymedziť sa voči Západu. Začali preto pracovať na inštitucionalizácii skupiny.
Zostáva vám 78% na dočítanie.