Juraj Blanár vedie slovenskú diplomaciu od októbra tohto roka. FOTO: MZV
StoryEditor

Šéf diplomacie Juraj Blanár pre HN: Zachovanie kontinuity v otázke Ukrajiny je len zbožným prianím opozície

21.12.2023, 15:00
  • Slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár vysvetľuje v rozhovore pre HN okrem iného aj to:
  • Akú úlohu bude v politike rezortu zohrávať ekonomická diplomacia.
  • Ktoré regióny a krajiny sveta môžu byť v budúcnoti zaujímavé pre podporu našich exportérov.
  • Ako bude vyzerať postoj slovenskej diplomacie voči vojne na Ukrajine aj voči obom jej aktérom.

Základné piliere zahraničnej politiky bývajú zväčša dané a ja predpokladám, že i za úradovania novej vlády zostanú našimi hlavnými partnermi spojenci v NATO a Európskej únii. Je tu však nejaký región, na ktorý chcete klásť väčší dôraz než dosiaľ? Napríklad Ázia, najmä Čína či Vietnam, kam sa chce vypraviť premiér Robert Fico kvôli podpore investícií...

Ja začnem jednou poznámkou, aby nevznikli žiadne dohady o našom smerovaní – Slovenská republika bude robiť takú politiku, aby sme boli konštruktívnym a plnohodnotným členom či už Európskej únie a Severoatlantickej aliancie, ale aj OSN, Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe či Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Vymenovali ste v podstate väčšinu kľúčových globálnych inštitúcií, na ktorých pôde spolupracujeme s mnohými našimi partnermi...

Áno, všetko sú to významné organizácie, v ktorých aktívne pôsobíme a významne ovplyvňujeme ich dianie. Zároveň však tvrdíme, že nám to nemôže zabrániť v tom, aby sme robili politiku na všetky štyri svetové strany. Jasne sme to tvrdili pred voľbami a zdôrazňujeme to aj teraz. Takáto politika musí byť založená na budovaní dobrých vzťahov so všetkými národmi a rešpektovaní ich status quo. To znamená, že každá krajina má právo si svoj systém nastaviť, a my to musíme rešpektovať.

Slovensko bude teda rozvíjať vzťahy aj s tými krajinami, ktoré majú priority nastavené inak než my?

Opakujem ešte raz – pre nás je dôležité, aby sme mali dobré vzťahy skutočne so všetkými krajinami a mohli s nimi obchodovať. Preto zameranie našej zahraničnej politiky bude dávať väčší akcent na obchodnú diplomaciu. A to s dôrazom na krajiny, kde je obrovský potenciál spolupráce. Ako ste správne povedali, jednou z takýchto oblastí je južná Ázia, respektíve indopacifický priestor, kde sú najdynamickejšie sa rozvíjajúce ekonomiky. My chceme byť súčasťou toho celého, či už sa bavíme o Číne, Indii alebo Vietname. A takto by som mohol pokračovať ďalej. No zároveň sa chceme vrátiť späť aj do tých krajín, kde bývalé Československo, a teda aj Slovensko malo veľmi silnú tradíciu.

Ktoré krajiny či regióny tým myslíte?

Je to napríklad Južná a Stredná Amerika, kde by sme chceli našich podnikateľov – nováčikov, ale aj takých, ktorí tam už nejaký čas pôsobia – podporiť. Tým budeme zároveň vytvárať dobré vzťahy s týmito krajinami. Zoberte si povedzme takú Brazíliu, ktorá je naozaj veľkou ekonomikou. Je súčasťou skupiny BRICS – najrýchlejšie sa rozvíjajúcich ekonomík. Niekedy sa mi zdá, akoby sme sa tvárili, že sme tam nikdy nič nerobili. Je to pritom práve naopak. Oni si na nás veľmi dobre pamätajú.

Už ste v tomto smere urobili vo svojom úrade nejaké prvé kroky?

Áno, teraz pred Vianocami som mal stretnutie s veľvyslancami. A tento týždeň v pondelok som sa dokonca stretol s honorárnymi konzulmi a práve o tomto sme sa rozprávali. Je o to veľký záujem. Čiže všetky tieto oblasti, ktoré som spomínal, budú v našom hľadáčiku. Budeme sa snažiť pomaličky to nastavovať a byť tam viac aktívni než dosiaľ.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-11-23 07:04:00 - Feat.: 0 - Title: Obnova Ukrajiny? Chceme hľadať možnosti najmä v prihraničných regiónoch, tvrdí pre HN vicepremiér Peter Kmec 02 - Modified: 2023-10-02 16:50:43 - Feat.: 1 - Title: Fico ukazuje v zahraničnej politike dve tváre. Jednu stelesňuje Blaha, druhú Lajčák a spol. 03 - Modified: 2023-12-13 14:50:47 - Feat.: 1 - Title: Fico odpovedal na veľkopanskú nadutosť Moskvy
01 - Modified: 2024-02-29 10:50:29 - Feat.: - Title: V Rusku odsúdili Ukrajinca na 12 rokov za údajnú špionáž 02 - Modified: 2024-02-29 10:42:55 - Feat.: - Title: Vyslaním vojakov na Ukrajinu riskujete jadrový konflikt, pohrozil Putin Západu 03 - Modified: 2024-02-29 09:23:20 - Feat.: - Title: V Prahe sa začal parlamentný samit V4, Česko naň prizvalo aj Ukrajinu 04 - Modified: 2024-02-29 09:31:39 - Feat.: - Title: Ruské letectvo krváca. Kyjev oprášil raketové dinosaury a oslepil ho 05 - Modified: 2024-02-29 06:38:37 - Feat.: - Title: Čína vyzýva najväčšie jadrové štáty, aby rokovali o zákaze "prvého použitia"
menuLevel = 2, menuRoute = focus/politika-s-spolocnost, menuAlias = politika-s-spolocnost, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
29. február 2024 12:29