Je to kontinent s najrýchlejšie rastúcou populáciou na svete – z dnešných 1,5 miliardy by sa počet jeho obyvateľov mal do polovice storočia zvýšiť na 2,5 miliardy a do roku 2100 atakovať štyri miliardy. Očakávaný rýchly rast strednej triedy a jej kúpyschopnosti, ako aj pokračujúci presun ľudí z vidieka do miest by mal zmeniť dnešnú chudobnú prevažne rurálnu spoločnosť vo veľkých subsaharských krajinách na perspektívnu cieľovú skupinu zahraničných exportérov. No a devízou sú i menej známe a stále nie celkom obsadené trhy, ktoré po prekonaní počiatočných administratívnych prekážok sľubujú široký priestor na presadenie sa. Toto všetko dnes ponúka Afrika, najmä jej subsaharská časť s 235-miliónovou Nigériou, 115-miliónovou Etiópiou či 70-miliónovou Tanzániou.
Aj to je dôvod, prečo sa práve na krajiny ležiace geograficky pod najväčšou púšťou sveta zameriava aj slovenská ekonomická diplomacia s jej avizovanou orientáciou na všetky štyri svetové strany. V rámci zmeny siete našich diplomatických zastúpení sa napríklad otvára nové veľvyslanectvo v Tanzánii. „Máme záujem posilniť slovenskú prítomnosť v krajinách globálneho juhu. Tanzánia má navyše viacero projektov týkajúcich sa rozvojovej pomoci. Pevne verím, že otvorením zastupiteľského úradu sa zvýši počet investorov aj exportérov, ktorí tieto teritóriá budú využívať,“ uviedol pred časom v rozhovore pre HN Rastislav Chovanec, štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí. Práve on patril takisto medzi spíkrov Exportného klubu na tému subsaharskej Afriky, ktorý koncom mája zorganizovala v Bratislave Eximbanka v spolupráci s rezortom diplomacie.
Raketový populačný rast
Hoci Afrika vo vnímaní mnohých Európanov zostáva zaostalým kontinentom s nesmiernou chudobou, jej ekonomický potenciál do budúcnosti sa dramaticky mení. Veľkým prísľubom je hlavne obrovský demografický rast a postupné vymaňovanie sa subsaharských štátov z chudoby.
Zostáva vám 69% na dočítanie.